| Alex589 a întrebat:

As vrea sa imi cumpăr un telefon dar nu ma pot decide intre Samsung s 9 si note 8, ma ajutați va rog cu câteva sfaturi?

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Note 8 este mai vechi, mai slab la viteza de internet și mai slab la procesor.
https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8966&idPhone2=8505
Au trecut doi ani de la lansarea lui, iar update-uri nu va primi prea multa vreme.
Avantaje: are două camere și zoom optic; este mai mare și are stylus. Dacă îl iei pentru cameră, alege Note 8.
Dar eu aș alege S9 pentru că tehnologia acestuia este mai nouă; are o conexiune mai bună la internet (HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat18 1200/200 Mbps);
pe când Note 8 are HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat16 1024/150 Mbps.

| bogdan324 a răspuns:

Am avut note 8, este un telefon ok daca vrei un ecran mare, o camera decenta si multitasking insa cand este solicitat se cam incalzeste, insa este de asteptat avand in vedere specificatiile.
Problema este ca suportul pentru acel telefon nu va mai tine mult, deci mai degraba iti iei un s9 ca va fi putin mai rapid, mai rece, camera va fi putin mai buna insa nu vei avea zoom optic.
Personal eu as lua un Huawei p30 lite sau xiaomi redmi note 8, da stiu ca o sa zici ca-s chinezarii ieftine dar am experienta(am pus mana pe zeci de telefoane de toate tipurile) si am ramas surprins cand am vazut ca un mate 20 lite sta exceptional de bine pe partea de performanta, camera, baterie si constructie raportat la pret, pe cand un s8 deja dadea semne de oboseala si la performanta, baterie, incepea sa se incalzeasca, din cauza asta scadea performanta si tot asa.
Nu cumpara numai pentru brand ca arunci bani degeaba.