| Ionut_Axente_1996 a întrebat:

Salut!
Astazi mi s-a facut portarea de la un abonament DIGI la un abonament Vodafone, iar viteza internetului este foarte proasta, am doar 3G, insa ma aflu intr-o zona de acoperire 5G pentru Vodafone, stie cineva de ce prind doar 3G si nici macar 4G si cum as putea sa rezolv problema? Precizez ca telefonul in care se afla cartela este un 13 Pro

5 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Te duci inapoi la gigi
vodaphonu' A FOST cea mai buna retea din tara asta, insa dupa ce au cumparat upeceu' au devenit cea mai proasta, si in bataie de joc

| RxTx a răspuns:

Suni la Vodafone si ceri rezilierea contractului
Astia o sa se țină cu dinții să nu renunți la contract
Si le spui ca la Orange cu aceladi telefon ai 5G
Si la ei la Vodafone abia merge 3G

Asa ca tu vrei sa faci abonament la Orage

Ei se sperie si spun hai sa rezolvam problema

Până la urmă sunt șanse de 12% să se implice in realitate și chiar să rezolve problema.

Dar or să îți spună minciuna clasică ca sau construit acum niste blocuri care optureaza antena lor si ca nu se poate tehnic
Mie mi-au spus-o pentru 3 locatii aceiasi poveste.

Hai sa zicem ca nunse implica prea mult inafarw sa te puna sa faci niste setari mai avansate

Hai sa iti povestesc cum rezolvi problema

Intri pe https://www.amplificatorgsm.ro/......3g-4g.html

Cumperi acest amplificator gsm
Pui o antena afara din casa ta acolo unde ai semnal 5g
Si gata iti merge si in casa bine 4G
Si daca stai mai aproape de 2 metri de antena din casa iti merge si 5G

Dar 4G iti garantez că îți merge impecabil impecabil

| DataSoft a răspuns:

Este mai ușor să scrii decât să suni relati clienți? Suna si o sa te ajute ei. decât să pierzi vremea așteptând un răspuns de la un neavizat. Și din câte știu eu digi nu are servicii 5g

| RxTx a răspuns (pentru DataSoft):

Acum am deschis ochii mai atent si am observat ca la digi
La digi sa se bucure de acei 3G
Pentru ca eu am avut si abonament la digi si modemuri care se puneau in laptop
Am avut si cartele la digi cand aveau ei cartele cu internet
Si modem dat de ei

Si atat la intersectia Chisinwu cu Basarabiei pe o straduta in spatele liceului Anghel Saligni cat si pe o straduta de la Ozana cat si pe soseaua Fundeni
Eu nu prindeam de cat acei 3G

Da prin centru de exemplu in fata la intercontinental la Km 0 exact pe borna de Km 0
Aveam si ru 4 G

Gata fara amplificator gsm nu cred ca se poate bucura de mai mult de 3G de la digi
https://www.amplificatorgsm.ro/......3g-4g.html

| Ievi a răspuns:

Iti recomand sa faci cateva teste pe speedtest.net ca sa vezi viteza medie a internetului, daca Ping-ul este mai mare de 120ms iar Viteza este sub 20 Mbps DOWN/UP. Atunci din pacate iti recomand sa renunti, sau eventual sa schimbi contractul/provider-ul.