| cristiancristian8 a întrebat:

intre Samsung star 2 si Nokia n95 ce sa aleg?

Răspuns Câştigător
| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Salut!
Pai.mie mi se pare o alegere evidenta!
Adica..Star2 este depasit!
Daca avea ecranul putin mai mare - Ziceai - ba, asta are touchscreen vad mai bine etc. Are ecran mic pentru un touchscreen! Si nu este o diferenta uriasa intre ecranul lui Star2 si cel al N95ului!
Daca te pricepi la telefoane - Sau macar esti in actualitate cu telefoanele, stii ca de prin 2009, telefoanele Nokia au devenit niste jucarii, si ca nimeni nu le mai cumpara. E, acest telefon este din 2007, unde Nokia era tot liderul absolut pe piata! Samsung nu prea exista, in schimb!
Uite, o comparatie!

Avantaje N95 :
Dimensiuni
Ecran (Culori; 16M vs 256K - Diferenta notabila)
Stereo Speakers (Este cunoscut pentru calitatea sunetului)
Memorie Interna (160MB vs 30MB - Si daca vrei sa joci jocuri pe telefon ((categorie la care N95 este imbatabil)), atunci cei 130MB fac o diferenta uriasa!)
3G
Camera (5MP vs 3. 15MP)
Carl Zeiss optics
LED Flash
Inregistrare Video (VGA @30FPS vs QVGA @ 15FPS)
Camera Frontala (QVGA vs ----)
OS (Symbian 9.2, S60)
CPU (332Mhz Dual ARM11)
GPU (3D Graphics HW Accelerator)
+Acea functie speciala a N95ului,pentru care a devenit atat de cunoscut!

Avantaje Star2:
Greutate (Desi este mai usor, la acea greutate pare telefon de jucatie)
Ecran (3" vs 2.6")
Bluetooth (3. 0vs2.0)
WLAN b/g/N (vs b/g. Aici este diferenta mare; poti sa te conectezi la routere N - Dar sa sa stii ca la viteza telefonului, nu va face o diferenta prea mare - Plus ca sunt destule routere G!)
Baterie (Diferenta mare)

Si sa stii, poate poti gasi o oferta la un pret asemanator (Diferenta 20Ron) un Nokia N95 8GB! Acel telefon este varianta evoluata a N95ului original!

Avantaje in plus, fata de N95?:
Ecran (2.8" vs 2.6")
Memorie interna (normal) (8GB vs 160MB)
RAM (128MB vs 64MB)
Baterie mai buna!

Succes si Sper ca te-am putut ajuta!

| cristiancristian8 explică (pentru LeganzaMoonwalker):

Eu imi vand telefonul (Samsung star 2) si primisem ofertade schimb cu un n95, dar dupa ce l-am luat la intrebari pe tipul care imi facuse oferta, despre telefon, am aflat ca nu merge camera frontala si nu are incarcator, iar bateria tine putin in comparatie cu samsungul (care tine 7 zile). Asa ca nu am fost de acord. Ms oricum!

3 răspunsuri:
| pvg a răspuns:

Eu iti recomand samsungu pentru ca ala l-as cumpara si eu...mi se pare mai bunbig grin

| qMoonShine a răspuns:

Pai fiecare e bun in ce ai tu nevoie. Samsung trebuie sa fi mai grijului, dar e mai bun, Nokia nu trebuie sa fi asa grijuliu, dar e mai nasol. Deci Samsung!