| lilskies a întrebat:

Salut, plec in Germania și vreau să știu cum stă treabă cu roming și chestii de genul internet telefonie la Orange

8 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Plătești mult pentru puțin.

| Violleta2022 a răspuns:

Roamingul se activeaza din tara cand suni personal la serviciul Orange si ceri acest lucru. Plata in schimb este maricica pentru tine, fiindca este perceputa ca un serviciu international.
https://www.orange.ro/roaming/

Una peste alta, nu este convenabil sa fii sunat prin roaming.
mai bine iti cumperi cartela locala in Germania si vorbesti acolo cu cartela aceea.

Familia si prietenii te pot suna prin messenger, Skype sau whats-app

| Zuzu1991 a răspuns:

Siiii Jassmina bate campii din nou... in UE sunt legi ca roamingul sa fie ieftin

trebuie sa 1. il ai activ de la Orange (il activezi numai odata), in teorie o poti face in trei feluri:
1. telefon la Orange
(iar, Jassmina habar nu are)
2. in contul tau Orange (toti providerii au asa ceva)
3. formand *100# (iar, toti providerii au asa ceva)

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Catrice):

Conmplet gresit.
in UE roamingul e gratis si poti folosi fara probleme optiunile din abonamentul din Romania o perioada de timp

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

Ma refeream ca la același preț primești mai puține opțiuni decât normal.
Știu câteva persoane venite din alte tari care au preferat să-și ia cartele diferite.

| sierra1 a răspuns:

In limita politicii de "utilizare rezonabilă", merge și cartela luată din RO

| PetraMath a răspuns:

Bună, este opțiune de 14 euro cu internet și minute destule, doar ca nu poți folosi cartela mai mult de 4 luni consecutiv cu opțiune roaming. După 4 luni trebuie sa ai credit

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Mai avantajos să îți iei o cartelă de acolo.