| Generalgrevious a întrebat:

Salut. Saptamana trecuta am comandat de pe cel.ro o baterie pentru telefonul meu S9+ si azi am fost la service ca sa imi schimbe bateria si baiatul de la service mi-a spus ca bateria nu e originala si apoi mi-am dat seama ca am luat teapa si acum vreau sa trimit inapoi bateria, oare cei de la cel.ro imi vor accepta cererea de retur si daca ei nu accepta cererea de retur cum sa procedez ca sa imi primesc bani inapoi?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu ai luat teapa, doar ai luat piesa dintr-o sursa mai ieftina (cu adaosuri comerciale mai mici).
Firmele "consacrate" isi comanda produsele de la fabrici din China, Corea etc., dupa care pun eticheta brand-ului lor si iti revand produsul la preturi mult (de 5-10+) marite.
Acelasi produse se vand si pentru alti clienti, care vand cu adaos comercial mult mai mic - ceea ce ai cumparat si tu, mai ieftin, fiindca n-are scris pe el numele firmei producatoare a telefonului.

La fel se intampla si cu oricare alte produse.
Trebuie sa stii ca, pretul de fabrica este totdeauna mult mai mica decat ceea cu care se vinde in magazine.
Avem si noi asemenea produse, de exemplu: tigarile
Un pachet de tigari se vinde de fabrica sub 5 lei, dar tu-l cumperi la 20+ lei. Adaosul comercial a vanzatorului este de 2-3 lei, iar diferenta sunt taxe percepute de Stat.

| cfrtobias a răspuns:

Poate nu are dispozitive sa schimbe bateria? sau e complicat, si nu o vrut, normal https://www.cel.ro/retur ar trebuie daca nu a trecut 14 zile sa ii poti face retur

| Darius50boss a răspuns:

Dacă a trecut garanția nu mai poți să returnezi

Răspuns utilizator avertizat
| Darius50boss a răspuns (pentru Generalgrevious):

Am zis că dacă s-a terminat garanția, nu că nu poți să returnezi produsul

| jeann a răspuns:

Cel.ro sunt niste tepari. Nu mai cumparati de la Cel!
https://www.facebook.com/groups/pagubiticelpunctro
https://cristianls.ro/celro-teapa/