| sorinul7 a întrebat:

Salut, tatal meu are un iPhone 6s si i s-a stricat touch ID-ul. Cum fac sa intru in telefon folosind parola (deoarece imi da doar optiunea de deblocare prin touch ID).

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca n-a fost introdusa parola pentru deblocare, atunci doar prin iCloud /iTunes se poate accesa, SAU mers intr-un service APPLE (unde tatal tau sa demonstreze cu acte ca el este proprietarul.

In lipsa deblocarii, telefonul este bun doar pentru piese.

| relian a răspuns:

Schimba displayul si ai rezolvat problema.Foloseste unu original de la alt telefon, nu lua aftermarket.

| Xox0 a răspuns:

Chiar iti da numai autentificare prin amprenta?
Întreb deoarece nu are sens. De obicei după 3 încercări, automat îți este cerut codul ăla din cifre

| sorinul7 explică (pentru Xox0):

Daca ii schimb butonul home, înseamnă sigur va merge?

| Xox0 a răspuns (pentru sorinul7):

Îți voi spune din propria experiență: am schimbat display-ul și am pierdut butonul home și nu a mai avut ce să-i facă. A pus un button home dar nu avea senzor de amprentă. Trimite-l la Apple. Sigur ți-l rezolvă dar costă…
Poți însă activa butonul home virtual, îl găsești în setări, vezi aici: https://www.telstra.com.au/......on-iphone0

Și dacă îl activezi pe ăsta virtual, telefonul la deblocare îți va cere codul ăla numeric, iar butonul home virtual te ajută să navighezi pe telefon ca ăla original. Deci nu se schimbă așa multe.
De-asemenea, poți dezactiva blocarea telefonul și gata. Apeși pe home și intri direct în telefon.

| sorinul7 explică (pentru Xox0):

Pai cum intru in telefon daca butonul home e stricat si cere doar touch id, cum fac sa introduc parola?

| Xox0 a răspuns (pentru sorinul7):

Du-l la un service.

| sorinul7 explică (pentru Xox0):

Ce parere ai, daca iau un buton home original de la un iphone, oare merge?

| Xox0 a răspuns (pentru sorinul7):

Mai bine vorbesti cu ei sau intreaba la un service. Nu am cunostinte sa iti raspund la intrebarea aceasta.

| AndreiBistriteanu a răspuns:

La orice service de telefoane, o sa-ti puna un touch provizoriu cat sa il deschizi.