| iKireS a întrebat:

Salut, tocmai ce mi-am cumparat si eu un Samsung S8+, ce imi recomandati sa fac prima data sa fie cel mai bine pentru telefon? Sa consum toata bateria si dupa sa il pun la incarcat? Sa il las 1 zi la incarcat?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| LPCTSTR a răspuns:

Nu.
Bateriile Li-Ion nu au efecul de "memorie" care este prezent la cele din nichel, deci nu este nevoie de lasarea telefonului pe o duarata extinsa de timp, plus ca telefoanele noi opresc automat incarcarea atunci cand bateria s-a incarcat.
Insa bateriile Li-Ion au si cateva trucuri pentru o mai buna eficineta (eficienta bateriei scade cu 0, 1% pe luna, schimbarea ei fiind necesara la 12-24 luni).
Pentru inceput, faci 3 cicluri "complete" (sau partiale) de incarcare (pana la 100%), lasand telefonul sa se descarce pana la 15-10%, acest proces trebuind repetat odata la 1-3 luni, pentru o "revigorare" a celulelor bateriei.
Descarcarea completa poate degrada mai mult bateria si nu este recomanadat sa se repete constant.
Bateria se descarca pana la 10-20% pentru a evita posibilele degradari cauzate de descarcarile complete, chiar si la nivelul de 5-10% avand foarte putin de suferit.
Dupa aceste 3 cicluri, vei incarca bateria doar pana la 95-97% si nimic mai mult, asta pentru o functionare optima si probabil pentru ca atunci cand o celula moare, o alta celula care nu a fost folosita sa-i ia locul.
Mentionez si ca bateria nu va avea de suferit daca incarcarea este intrerupta, procesul de incarcare putand fi reluat oricand.
Si sa ai mereu grija la temperatura bateriei, daca atinge 50°C incarcarea o va degrada foarte mult.
Poti gasi aici si alte informatii: https://www.epasystems.ro/incarcarea-acumulatorilor/

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Respectă indicațiile aparatului. Nu mia devreme și nu mai mult.
Câteva pecizări zic eu, utile:
optim:

Punctul sensibil al bateriilor Litium-Ion este acela că trebuie menținute încărcate între 50% și 80%. Asta permite ionilor de încărcare să lucreze și să protejeze viața bateriei. Încărcarea acesteia pe perioade scurte de-a lungul zilei le va oferi ionilor energia necesară de funcționare.

Încărcările dese și scurte pe parcursul zilei mențin bateria la într-un mod optim de funcționare. Nu este plăcut dar aceasta este calea optimă de a încărca dispozitivul dacă dorim să îi asigurăm bateriei o durată de viață lungă.

Este recomandat să faceți un ciclu complet de încărcare poate odată pe lună. Acastă operațiune recalibrează bateria și ajută la menținerea unei bune durate de viață.

De evitat:

Cele mai mari amenințări pentru baterie sunt ciclurile de încărcare. Un ciclu de încărcare este acela în care bateria ajunge de la aproape goală la plină și fiecare baterie de telefon are un anumit număr de cicluri înainte de a nu mai putea fi utilizată.

Bateriile dispozitivelor mobile nu se bucură de o durată de viață extraordinară. Majoritatea producătorilor susțin că bateriile au între 300 și 500 de cicluri de încărcare iar Apple susține că bateriile folosite pe laptopurile sale nu se încarcă mai mult de 80% din capacitatea normală după 1000 de încărcări.

Este posibil să mai aveți multe cicluri până ce limita este atinsă dar, eventual, bateria se va degrada observabil. Când se va întâmpla asta, o să puteți observa că vă va oferi o durată de viață mai scurtă de-a lungul zilei sau pur și simplu nu va mai funcționa corespunzător.

O metodă de a reduce acest risc este evitarea încărcării bateriei de la 0 la 100% pe cât posibil; dacă aceste cicluri sunt dese atunci bateria se va degrada mai rapid și vă va oferi din ce în ce mai puțină energie pentru dispozitiv.

| NLS a răspuns:

La incarcat il lasi aproximativ 2 ore, adica pana ajunge la 100%.
Si il incarci cand ajunge la 5%.
Primele 2 dati poti descarca bateria de tot, pana se opreste.

Daca vrei sa te tina bateria si peste 2 ani, nu folosi telefonul fara rost (clipuri pe Youtube pe care le poti vedea si pe PC-laptop acasa), incarcarile zi de zi ii reduc viata in timp.
(Tot un consumator mare(urias) de energie e FB.)

| gelu1970 a răspuns:

Fa-ți o asigurare pentru ziua când ți-l fură. Altfel o sa plângi si o sa regreți.
In rest...trebuie doar sa ii dai utilitatea necesară daca ai cheltuit atâția bani pe un telefon.

| Crackman a răspuns:

Nu mai exista aceasta chestie 24 h.
Il descarci de tot si il lasi pana la 100 %

| iKireS explică (pentru Crackman):

De tot te referi sa se inchida sau 1-5%?

| danutzu96 a răspuns:

Acelasi efect il are si incarcarea imediat dupa cumparare si descararea si incarcarea completa.

| untilizatorunic a răspuns:

Stii, bateriile nu ca se recomanda sau nu sa fie descarcate si incarcate o perioada de timp, bateriile pentru a fi pastrate, ar trebui sa fie intre 50% - 70%, supraincarcarea sau incarcarea la viteza mare poate duce la explodarea bateriilor, ceea ce s-a intamplat cu Samsung note 5, din fericire telefoanele opresc incarcarea bateriei cand ea ajunge la 100%, ceea ce nu se poate spune si la descarcare totala, s-a intamplat sa nu se mai incarce bateria apoi, eu zic sa o consumi ca de obicei, iar incarcarea la o zi nu va face nimic, pentru ca la 100% bateria nu va mai primi energie