| alexstefanmihaila21 a întrebat:

Am o intrebare legata de iPhone 6!
Am gasit la un prieten un iPhone 6 de vanzare! Doar ca este codat pe America (SUA) pe tracfone (nu stiu ce este acest tracfone) Mnetionez ca vreau sa-l folosesc ca telefon secundar (Facebook, insta, whatapp, jocuri etc) ( nu am nevoie neaparat de cartela in el )

Imi puteti zice ce este acest tracfoni si daca pot sa folosesc telefonul normal?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Un telefon codat pentru o retea nu poate fi folosit pe alta retea.
La iPhone e si mai complicat: doar reteaua care l-a codat il poate decoda si doar titularul cumparator il poate manipula /reseta (cu propriul cont de iCloud).

Ca urmare, acel telefon poate fi folosit in Romania doar prin wi-fi si doar pana ce aplicatiile nu cer upgrade.

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Tracfone e un serviciu prepay, cum is la noi cartelele de la Orange, Vodafone si telekom cu optiuni sau credit in loc de abonament. Daca amicul tau nu il reseteaza si isi lasa contul lui Apple in el merge, dar daca vrei sa il folosesti cu proproiul tau trebuie decodat, pentru ca nu poti activa contul fara un sim functional in el.

| alexstefanmihaila21 explică (pentru Wr3nch):

Pai telefonul este nou sigilat! Deci imi trebuie cartela de aia?

| Wr3nch a răspuns (pentru alexstefanmihaila21):

Gasesti pe eMAG adaptor care iti deblocheaza cu o suta de lei. Sau poti descarca itunes si activezi telefonul prin el. Dar nu lua iphone 6 pentru jocuri. E slab, PUBG se sacadeaza in draci, probabil orice joc mai mare face la fel,