| Bogdan70001 a întrebat:

Am si eu o problema cu amprenta.

Deci am un Xiaomi Redmi 4X destul de bun, doar ca are ecranul putin crapat, dar nu asta este problema.
Azi dimineata mi-a cazut telefonul de pe birou si nu mai functioneaza amprenta.El a mai cazut de cateva ori, dar deseori mergea la fel de ok fara nicio problema sau in unele cazuri nu mergea 1 minut -2 si isi revenea, acum stau asa de 10 minute.Tin sa mentionez ca senzorul arata la fel de bine ca in prima zi,nu-i zgariat,n-are urme de lovitura, nimic de genul.
Vreau doar sa stiu daca exista riscul sa fie nevoie de un alt senzor, sau pur si simplu poate s-a deconectat vreun fir de la amprenta si trebuie montant inapoi, ca oricum duceam telefonul la reparat pentru ecran si chiar nu mai am chef sa platesc si un senzor nou

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu functioneaza senzorul, acesta poate fi atat de la defectarea lui, cat si de la fire/contacte desfacute sau problema la placa de baza.
Ori ce ar fi defect, doar le service se va putea constata situatia, cand va fi demontat telefonul.

| Bogdan70001 explică (pentru Bula):

Mersi pentru raspuns, apreciez
Pana la urma s-a dovedit a fii o problema de tip software. Chestia sta in felul urmator, eu rulez Android P (9.0) modificat bineinteles ca nu am vreun Google Pixel 2 si problema era ca foloseam la baza un ROM (versiune de Android) ce avea probleme cu amprenta dupa reboot si automat si Android P avea aceeasi problema.Am schimbat versiunea care era la baza si acum am Android P cu ampernta functionala

1 răspuns: