| Dannyy100 a întrebat:

Am si eu o problema in legatura cu un telefon. Mi-am cumparat un Huawei y 200 si vreau sa stiu daca se poate mari intr-un fel memoria interna deoarece mi-am cumparat un card sd de 3 GB dar de cate ori vreau sa imi iau o aplicatie aceasta se instaleaza automat in memoria interna. Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poţi "mări" memoria internă, dar TREBUIA să cumperi un card mai MARE, telefonul acceptă card microSD până la 32 GB - vezi specificaţiile tehnice la linkul :
http://www.gsmarena.com/huawei_ascend_y200-4838.php

De asemenea, acest model aşa este conceput : să instaleze aplicaţiile AUTOMAT în memoria internă.

Dar, având Android se poate descărca/instala aplicaţia App 2 SD ( app manager ) de la linkul oficial :
https://play.google.com/......ps/details

Această aplicaţie verifică automat fiecare aplicaţie, imediat după instalare, şi cu aceasta le poţi muta pe cardul de memorie - astfel eliberezi o parte din memoria internă.

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si la al meu la fel face.Si banuiesc ca la majoritatea.Nu cred ca se poate.Nici nu se pot transfera pe sd.

| bursuc001 a răspuns (pentru darrio2007):

Bună!

Dacă ai acelaşi model de telefon ( sau altul cu Android ) vezi răspunsul pe care l-am dat mai sus - se pot muta aplicaţiile pe cardul de memorie ( dar NU chiar toate aplicaţiile ).

Toate cele bune.

| darrio2007 a răspuns (pentru bursuc001):

Am alt telefon cu android.Chiar acum am sa intru pe Google Play.Multumesc.

| darrio2007 a răspuns (pentru bursuc001):

Au mers mutate cateva aplicatii.Am eliberat memoria interna cu 23 mb.Multumesc.Iti raman dator.

| bursuc001 a răspuns (pentru darrio2007):

Cu plăcere!

Îmi pare bine că te-am putut ajuta.

Vezi că aplicaţia se poate seta ca, de fiecare dată când instalezi câte ceva, să verifice AUTOMAT dacă respectiva aplicaţie se poate muta pe cardul de memorie şi o poţi muta imediat după instalare.

Toate cele bune.

| ady001 a răspuns:

Te'ai nenorocit cu Huawei arunca prostia la gunoi si ia Samsung sau Apple