| Neinteles a întrebat:

Salut TPU,
am un Nokia N73 care a inceput sa se miste destul de greu (raspunde greu la comenzi din cauza soft-ului), nu am cablu de date la el dar am un stick cu bluetooth cu care iau imagini, poze, muzica si jocuri dupa PC.
As dori sa stiu daca exista vreun program pe care sa-l instalez in telefon cu ajutorul caruia sa actualizez soft-ul fara sa-mi trebuieasca internet pe telefon sau daca exista si alta metoda prin care sa actualizez soft-ul fara cablu de date?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Măi, tu chiar EŞTI "Neinteles" =))

Voi, unii, chiar aveţi probleme cu Limba română şi cu LENEA de a CĂUTA/citi la link-ul pe care vi l-am indicat!

Tocmai am mai răspuns la unul ca tine - alexgaby888 :))

"Pe majoritatea telefoanelor, poţi actualiza şi în mod wireless prin intermediul aplicaţiei Actualizare software de pe telefon. Cu actualizările Over the Air (OTA) nu mai ai nevoie de cabluri sau computer: este suficient să descarci şi să instalezi actualizarea cu ajutorul conexiunii la Internet a telefonului (o conexiune WiFi este cea mai indicată).

Cum îmi pot actualiza telefonul Nokia?

Este simplu – utilizează aplicaţia de actualizare software de pe telefonul tău sau Nokia Suite de pe computer pentru a descărca cea mai nouă actualizare pentru telefon. Actualizările software de la Nokia pot fi instalate în siguranţă, iar setările, aplicaţiile, fotografiile şi mesajele tale text vor fi în perfectă siguranţă. Totuşi, este recomandat să creezi o copie de siguranţă înainte de a actualiza.

Actualizările software sunt gratuite, dar, pentru a descărca o actualizare, ai nevoie de o conexiune la Internet. În acest caz, pot exista costuri suplimentare corelate traficului de date. Pentru informaţii suplimentare despre costurile suplimentare, contactează furnizorul de servicii de reţea. Pentru a păstra costurile cu traficul de date la un nivel redus, îţi recomandăm să foloseşti o conexiune Wi-Fi sau Nokia Suite.

Actualizează utilizând aplicaţia de actualizare software de pe telefon

Pasul 1. Pentru majoritatea telefoanelor:

Selectează Meniu > Aplicaţii > (Instrumente >) Actual. soft

Pasul 2. Selectează actualizările pe care vrei să le instalezi şi urmează instrucţiunile de pe telefon.

Sfat: Îţi recomandăm să foloseşti o conexiune Wi-Fi pentru actualizare.

Watch the video on how to update your phone wirelessly... " - SURSA = link-ul pe care l-am INDICAT mai sus :
http://www.nokia.com/ro-ro/suport/actualizare-software-nokia-belle/

Cred că ţi-e LENE să citeşti!

În cazul în care NU găseşte actualizări "on air"/OTA, atunci TREBUIE să faci update FOLOSIND Pc-ul!

O zi frumoasă.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi încerca să faci "factory reset" ( revenire la setări de fabrică ) din Meniul telefonului, sau "hard reset" cu una din metodele explicate la linkul :
http://www.wikihow.com/Format-Nokia-N73

http://dan-blog.ro/forum/topic/nokia-n-82-hardware-reset

http://www.hard-reset.com/nokia-n73-hard-reset.html

http://www.emobil.ro/forum/nokia/hard_reset_nokia_symbian_s60.html

ATENŢIE : prin factory reset se ŞTERG toate datele personalizate ( agendă/contacte, aplicaţii/jocuri, parole, etc. ) instalate/modificate după ieşirea din fabrică...

Pentru actualizarea softului vezi linkul :
http://www.nokia.com/ro-ro/suport/actualizare-software-nokia-belle/

http://www.nokia.com/ro-ro/suport/produs/n73/

Sau, duci telefonul la un Service.

Toate cele bune.

| Neinteles explică (pentru bursuc001):

Eu am spus destul de clar, o metoda fara cablu de date.

| Neinteles explică (pentru bursuc001):

Deci, eu am citit ce era la link-urile pe care le-ai sugerat iar cu actualizarea prin wifi... nu am wifi pe Nokia N73, prin coexiune bluetooth as putea sa realizez acest proces?

| bursuc001 a răspuns (pentru Neinteles):

Acolo ţi-am COPIAT ce scria la linkul indicat...
Într-adevăr, nu am verificat dacă modelul respectiv are ( sau nu ) wi-fi.

Văd că Nokia N73 NU are Wlan/wi-fi; deci, va trebui să foloseşti conexiunea de date :
http://www.gsmarena.com/nokia_n73-1550.php

Oricum, folosirea wi-fi era doar o recomandare.

NU poţi folosi conexiune prin bluetooth!

| Neinteles explică (pentru bursuc001):

Nu am putut face nimic fara cablu de date dar pentru ca m-ai ajutat mereu m-ai meriti o FUNDA

| bursuc001 a răspuns (pentru Neinteles):

Bănuiam că aşa vei păţi, de aceea ţi-am indicat şi metoda cu cablu de date USB!

Trebuie cumpărat un cablu, costă doar vreo 6 lei - vezi linkul :
http://www.gsmnet.ro/......nal--34988

O seară frumoasă.

| bursuc001 a răspuns (pentru Neinteles):

Măi, tu chiar EŞTI "Neinteles" =))

Voi, unii, chiar aveţi probleme cu Limba română şi cu LENEA de a CĂUTA/citi la link-ul pe care vi l-am indicat!

Tocmai am mai răspuns la unul ca tine - alexgaby888 :))

"Pe majoritatea telefoanelor, poţi actualiza şi în mod wireless prin intermediul aplicaţiei Actualizare software de pe telefon. Cu actualizările Over the Air (OTA) nu mai ai nevoie de cabluri sau computer: este suficient să descarci şi să instalezi actualizarea cu ajutorul conexiunii la Internet a telefonului (o conexiune WiFi este cea mai indicată).

Cum îmi pot actualiza telefonul Nokia?

Este simplu – utilizează aplicaţia de actualizare software de pe telefonul tău sau Nokia Suite de pe computer pentru a descărca cea mai nouă actualizare pentru telefon. Actualizările software de la Nokia pot fi instalate în siguranţă, iar setările, aplicaţiile, fotografiile şi mesajele tale text vor fi în perfectă siguranţă. Totuşi, este recomandat să creezi o copie de siguranţă înainte de a actualiza.

Actualizările software sunt gratuite, dar, pentru a descărca o actualizare, ai nevoie de o conexiune la Internet. În acest caz, pot exista costuri suplimentare corelate traficului de date. Pentru informaţii suplimentare despre costurile suplimentare, contactează furnizorul de servicii de reţea. Pentru a păstra costurile cu traficul de date la un nivel redus, îţi recomandăm să foloseşti o conexiune Wi-Fi sau Nokia Suite.

Actualizează utilizând aplicaţia de actualizare software de pe telefon

Pasul 1. Pentru majoritatea telefoanelor:

Selectează Meniu > Aplicaţii > (Instrumente >) Actual. soft

Pasul 2. Selectează actualizările pe care vrei să le instalezi şi urmează instrucţiunile de pe telefon.

Sfat: Îţi recomandăm să foloseşti o conexiune Wi-Fi pentru actualizare.

Watch the video on how to update your phone wirelessly... " - SURSA = link-ul pe care l-am INDICAT mai sus :
http://www.nokia.com/ro-ro/suport/actualizare-software-nokia-belle/

Cred că ţi-e LENE să citeşti!

În cazul în care NU găseşte actualizări "on air"/OTA, atunci TREBUIE să faci update FOLOSIND Pc-ul!

O zi frumoasă.