| Xenoverse a întrebat:

azi am fost cu telefonul meu Samsung Galaxy A5 2017 la magazinul de unde l-am cumparat si i-am explicat domnului ca bateria de la telefon se descarca rapid cand are w-fi-ul activat, s-a uitat pe telefon a cautat in setari si spune ca bateria nu are nimic dar oricum nu il credeam, el a zis asa doar ca sa nu imi inlocuiasca bateria de la telefon, cred ca o sa ii fac reclamatie la opc, ce pareri aveti? Ati patit si voi asa?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ne=ai mai intrebat despre bateria aia și n-ai catadicsit să dai un semn pe post de merci de deranj

| QElenaBoghiu a răspuns:

La toate telefoanele mobile se consumă bateria foarte repede din cauza datelor mobile, WI'fi. Deoarece are un consum mare...

Fă-i un test. Încearcă să numai ti datele mobile /wi'fi activat și o să vezi că nu consuma bateria.

Și luminozitatea /jocurile consuma baterie.

Dacă nu ești sigur de răspunsul meu. Încearcă să mergi la un servus.

| Trioda a răspuns:

Si daca are dreptate?
Vezi daca dupa o incarcare completa, bateria este fierbinte, este semn de oboseala a ei.
Dupa afisaj, Wifi si GPS ul din telefon consuma cel mai mult.
nu lasa luminozitatea la 100% a ecranului,nu este econom si uzeaza prematur led-urile acestuia.
Desigur sa nu uiti si de procesor,acesta la fel consuma bateria.
Un sfat,nu despre wifi,ai nevoie de el permanent.
Instaleaza un program care iti va monitoriza aplicatiile sa nu porneasca singure,in acest mod procesorul nu va mai lucra spre maxim,ram ul nu va mai fi incarcat,wifi-le nu va fi folosit deci consumul din baterie va deveni minim,cauta optimizator sau startup manager.,si acaolo seteaza doar ce programe vrei sa porneasca singure,nu te teme de greseli,cele vitale vor porni oricum.
Alta chestie. pentru a bloca accesul la internet al programelor,pentru ca trebuie sa stii,absolut toate jocurile si orice program instalat,tot timpul intra de capul lui pe internet, te spioneaza, iti divulga locatia, poate sa iti porneasca camera, microfonul, fara voia ta..sa iti copieze fisiere,agenda de telefon,cu cine vorbesti,pe ce adrese de web umbli,o mie de chestii mizerabile facute fara voia utilizatorului,practic nu stii cat de perfide sunt programele din telefonul tau!
Pentru a fi tu stapanul din nou,este necesar a impiedica programele sa nu acceseze cand vor internet-ul,mai ales daca internetul al ai de pe cartela SIM si nu prin wifi.
Instaleaza acest program de pe google play : NoRoot Firewall,este gratis si prin el iti vei da seama ca telefonul tau devine mai vioi,atat el cat si pe internet,programul te va atentiona ca de exemplu jocul x sau programul y incearca sa acceseze internetul,tu decizi daca ai dai voie sau nu,sunt programe care chiar nu au nevoie de internet,si asa incet vei deveni tu stapan si nu telefonul, de asemenea ai optiunea de a da acces preferential, pe wireless sau pe internetul de pe SIM, conteaza deoarece pe SIM ai cota la internet, pe cand pe wifi nu prea, deci un fapt bun.
Succes!

| Simpatic a răspuns (pentru Trioda):

Doar pentru ca ai scris atat ti-as da funda