| Ckasm a întrebat:

Care stie cum fac sa conectez dispozitivul android la google play.Cand vreau sa downloadez ceva da o eroare. Vreau sa fac asta prim Samsung kies dar nu stiu cum conectez dispozitivul android.

Dau funda! happy

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat CARE este "dispozitivul" Android - aici discutăm despre telefoane...

Apoi, după ce am studiat întrebările tale anterioare, bănuiesc că este vorba de telefonul Samsung Galaxy Chat B5330 ( de care întrebai ieri ).

Apoi, depinde ce vrei să descarci din Android Market, dar este PREFERABIL să te conectezi DIRECT de pe telefon.

Dacă, spre exemplu, vrei să descarci jocuri/aplicaţii şi o faci de pe Pc/laptop, atunci e posibil să descarci ceva care NU este compatibil cu telefonul tău.

Dacă te conectezi DIRECT de pe telefon, atunci îţi detectează AUTOMAT tipul de telefon/Android şi vei descărca un joc/aplicaţie compatibilă.

De asemenea, dacă le descarci întâi în Pc şi apoi le copiezi în telefon, e POSIBIL ca să NU le recunoască şi să NU ştie cu ce să le deschidă...

Apoi, chiar dacă NU ai abonament cu net inclus sau credit pe telefon ( pentru navigarea pe net ), POŢI să te conectezi prin wi-fi la o reţea din casă ( dacă ai rooter wireless ) sau una externă ( din vecini, ori de la un local cu wi-fi free ).
Astfel NU plăteşti traficul de net.

Conectezi cablul USB la telefon apoi la Pc, Windows-ul ar TREBUI să instaleze automat driverele, apoi intri în "Computerul meu" şi acolo ar trebui să apară telefonul sub formă de dispozitiv extern detaşabil.

Dacă îl găseşti în "My Computer" şi/sau dacă îl detectează Kies atunci este ok.

ÎNAINTE de asta să descarci şi să instalezi pe Pc programul SAMSUNG Kies de pe site-ul OFICIAL, de la linkul :
http://www.samsung.com/ro/support/usefulsoftware/KIES/JSP

Vezi şi Manualul telefonului, pe care poţi să-l descarci de la linkul :
http://downloadcenter.samsung.com/......Screen.pdf

http://www.samsung.com/ro/support/model/GT-B5330ZKAGBL-downloads

Toate cele bune.

| Ckasm explică (pentru bursuc001):

Mersi mult. Faza e ca am avut cand am primit telefonul 20 MB care au disparut, nu stiu cum... si am ramas cu 500 kb.Si cred ca de-aia nu merge sa intru pe magazin play, etc.Va trebui sa-mi iau un router wireless cat de curand.Multumesc de raspuns! happy

| bursuc001 a răspuns (pentru Ckasm):

Cu plăcere!

Mersi şi eu pentru fundiţă.

Dacă ai internet în casă ( la Pc/laptop ) atunci poţi cumpăra un router wireless şi ai net şi pe telefon.

Până atunci poţi merge 2-3 ore la un local cu wi-fi free, deoarece sunt foarte multe ( acum depinde şi unde locuieşti )...

Toate cele bune.

| Ciobanu_Petru_1973 a răspuns (pentru bursuc001):

Nu stiu daca ai auzit de marcA UNUSUAL U35X din Spania l-am primit

| bursuc001 a răspuns (pentru Ciobanu_Petru_1973):

Bună!

Ţi-am răspuns dincolo, la cealaltă întrebare postată pe site...

Toate cele bune.

10 răspunsuri:
| SerafimHD a răspuns:

Nu e compatibil androidul sau pur si simplu are o problema softul telefonului tau!

| victor11 a răspuns:

Ce telefon ai?
...nu poti sa te conectezi prin Samsung kies la google play, doar la Samsung apps.
daca vrei sa descarci de pe google play atunci:
-ori intri de pe telefon pe contul de gmail apoi deschizi din meniuul telefonului google play, scrii o aplicattie si ii dai cautare, apoi descarcare.
-ori intri pe contul de gmail pe telefon, apoi intri pe calculator pe play.google.com, te loghezi cu contul de gmail daca nu esti logat, cauti aplicatii si dai descarcare, iar programul se descarca pe telefon.
in primul caz trebuie sa ai internet pe telefon iar in al doilea sa ai net pe ambele si ambele sa fie conectate pe gmail in acelasi timp.

| dnddorm a răspuns:

Downloadeaza un joc de pe net da sa fie cu extensia apk si conecteazate cu wifi cu Samsung kies fara cablu si pui de pe calcuulator pe telefon si apoi instalezi jocul mai pune o intrebare daca nai inteles.Aici un site unde gasesti multe jocuri android cam pe toate :scrii pe google: filecrop

| Vlad_Romascu_1993 a răspuns:

Daca iti da o eroare cu -101 inseamna ca nu esti conectat bine pe cont, logheaza-te iar

| Catalinushu a răspuns:

Pai fa-ti cont la google si te loghezi cand intri in magazin play. Si eu asa am patit si, am facut asta si a mers

| Trohin_Valeriu_1990 a răspuns:

Si la mine e tot asa si nu stiu cum sa descarc ceva?