| mirel12314 a întrebat:

Ce alegeti? Samsung a7 2018 sau Samsung s7 edge?

11 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Aleg altă marcă.

| ziftode a răspuns:

Fa comparatie singur:
https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=7945&idPhone2=9340
din pacate, cu toate ca putin, putin a7 2018 e putin, putin mai bun la toate, in afara de...
LA CAMERA MANANCA ULTIMUL RAHAT CU ULTIMILE SPUME!
pentru ca NU ARE OIS, asta e o diferenta EXTREMA!
OIS inseamna Optical Image Stabilization, care inseamna in teorie ca poti sa faci fotografii bune cu lucruri in miscare, dar in practica inseamna ca poti sa faci fotografii bune la lumina redusa (timpul de expunere e mai mare, moment in care daca nu ai OIS, TOATE imaginile la lumina redusa arata "miscate")

concluzie: eu mi-as lua S7 si nu m-as mai uita inapoi, tot restul poate fi "inghitit", insa sa faci poze bune NUMAI daca e destula lumina, NU!

| DeathIncarnate a răspuns:

Edge-ul.

| MagicOneT a răspuns:

A7(2018), categoric.

Eu am s7 edge, Samsung mai ofera doar update-uri de securitate, probabil nici astea prea mult timp, totusi e un telefon din 2016.

Mergi pe ce mai nou, a7(2018) o sa primeasca update la Android 9 (pie).

Nu lua doar Samsung ca unica optiune, Huawei ofera modele chiar bune pentru segmentul mid range

| margaritmarius3 a răspuns:

Pai clasa A e facuta pentru mid-rage, adica telefoane de buget, iar clasa S e pentru flagship. deci normal ca S7... dar daca te gandesti sa achizitionezi un telefon nou, nu prea recomand Samsung sau iphone decat daca sunt s/note 9 sau iphone x sau mai mare. Restul nu se mai merita achizitionate.

| Anonim1447799 a răspuns (pentru margaritmarius3):

Hey nu vreau sa fiu răutăcioasă sau sa ma laud dar nu e deloc așa, am IPhone 8 plus și am avut si iPhone X, crede-ma nici macar nu se compara, nu merita bani, iPhone X, XR, XS nu sunt mai bune cu aproape nimic decât iPhone 8 plus, mi se pare ca nu e normal sa arunci cu bani pe telefoane scumpe mai ales când nu sunt îmbunătățiri atât de multe! Revenind la întrebarea ta de mai sus, îți recomand sa îți cumperi un S7 edge, e un telefon bun plus ca nu e asa de vechi, in mare parte își merita banii!

| margaritmarius3 a răspuns (pentru Anonim1447799):

Samsung-urile in europa se vand cu procesoare exynos care sunt inferioare snapdragon, cat despre iphone 8, e complet neadevarat.
Ai spus rautacioasa, deci presupun ca esti fata, asa ca pe primul loc ar fi camera la tine.
iph x a scos un scor de 101 la camera foto si 89 la camera video, un total de 97. Pe cand iphone 8 a scos doar 93 la camera foto si 90 video, cu total de 92, fata de cei 97. Sa iti mai faci asa o idee. Mate 20 Pro si P20 Pro au 109p, Iphone XS Max 105, Note 9 si Mi Mix 9- 103 puncte. poti verifica https://www.dxomark.com/category/mobile-reviews/
iar la performanta http://www.antutu.com/en/ranking/ios1.htm

aici comparatie intre specificatii https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8858&idPhone2=8573 asta ca fiind diferente intre 8 si x, insa fata de XS sau XS Max, diferentele sunt imense, crede-ma. Tu nu ai putut gasi diferente pentru sunt convins ca nu le-ai "testat" ci doar ai umblat pe ele. Uite, spre exemplu eu mai de graba as lu un Xiaomi Mi 8 Pro, decat un s7 edge. sau un LG G6 ThinQ.

| Anonim1447799 a răspuns (pentru margaritmarius3):

Asta a fost parerea mea, in realitatea daca ar fi sa le compari nu ar exista atatea diferente, dar daca stai sa citesti toate caracteristiicile normal ca ar exista imbunatatiri

| margaritmarius3 a răspuns (pentru Anonim1447799):

Păi nu te supăra, dar ce ai spus tu nu are logică, adică dacă citești caracteristicile da, dar în realitate nu sunt atâtea îmbunătățiri, adică vrei să spui că pe net le arată cu anumite caracteristici iar în realitate le vând cu altele? E complet ne adevărat.

| Anonim1447799 a răspuns (pentru margaritmarius3):

Nu are rost sa continuam cu cearta asta? nu am spus ca pe net le arată cu anumite caracteristici iar in realtitate sunt altfel, am spus ca in realitate nu se vad acele,, caracteristici" de ex camera, nu diferă aproape deloc, aplicațiile sunt aceleași și multe altele, scuza-ma dar eu nu as da 3000 de lei in plus pentru un nimic!

| Paul2210 a răspuns:

Amândouă sunt aproape la fel de bune! Dar eu zic ca e mai bun S7!