| Protegent a întrebat:

Salut TPU,

Daca cumpar o cartela de Vodafone cu 0 euro credit, dar reincarcata cu 5 euro, si neintrodusa in telefon, cand incepe sa se scurga valabilitatea optiunii? Din momentul incarcarii sau atunci cand este introdusa in telefon?

Intreb intrucat la mine in zona este un magazin care are o oferta foarte buna, ofera cartele cu 5 euro credit la 15 lei, insa intai reincarca una de 0 euro credit cu 5 euro.

Răspuns Câştigător
| Andreea99911818181 a răspuns:

In acel caz optiunea de 5 e dezactivata de pe cartela iar cartela nu este in telefon, nu are semnal deci nu se activeaza automat. Neavand semnal pentru ca nu e in telefon, nu se activeaza

3 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

5 euro expira într-o lună cred. Indiferent daca ai cartela in telefon sau nu, timpul se calculează de la activarea opțiunii.

| Andreea99911818181 a răspuns:

Daca ai 5 euro credit FIX, oferta ti se va activa singura deci te tine o luna.

Daca ai o cartela noua de 5 euro, imediat ce bagi cartela in telefon oferta se va activa singura.

Daca ai o cartela noua de 5 euro dar nu o bagi in telefon ci doar cumperi mai multe pentru ca e reducerea de care zici si vrei sa le dai mai departe, creditul nu expira. El sta pe cartela pana o bagi in telefon.

Pe vremuri trebuia sa suni tu la *100# ca sa activezi ce oferta vrei, acum nu mai e asa si oricum daca ai 5 euro pe cartela dar nu activezi optiune la un moment dat vei intra in bani vorbind direct din euro.

| Protegent explică (pentru Andreea99911818181):

Acelasi lucru se aplica si in cazul in care cartela a fost incarcata acum ceva timp in urma? Uneori am vazut ca in magazine lumea vinde cartele cu 0 euro dar reincarcate intre timp cu 5 euro, la fel, ramanand sigilate. Insa cine stie cat timp a trecut de cand au fost reincarcate si poate cine stie, lumea se trezeste ca acel credit si optiunea au expirat.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Protegent):

In acel caz optiunea de 5 e dezactivata de pe cartela iar cartela nu este in telefon, nu are semnal deci nu se activeaza automat. Neavand semnal pentru ca nu e in telefon, nu se activeaza