| Zuzumilk26 a întrebat:

Oare de ce se descarcă bateria de la s9 plus mai rapid ca inainte? Am fost afara cu el si o fost frig si dupa am venit in casa unde o fost cald, are vreo legatura?
Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| LorenzoRon a răspuns:

Salut, Zuzu!

Ia-o logic.
Corpul in situatii extreme, atunci cand este frig, se lupta sa-si mentina temperatura corpului. In cazul in care nu face fata, cedeaza, inima se opreste.

Telefonul, la fel si el ca si corpul, functioneaza in locul inimii cu baterii Li-ion care sunt special concepute incat sa functioneze in conditii meteo normale, adica nici prea frig, nici prea cald.
In timp ce telefonul este tinut in frig, bateria incearca sa-si mentina temperatura constanta, iar pentru asta este necesara o energia mai mare decat cea pe care o foloseste atunci cand umbli pe telefon. Nereusind sa tina o temperatura constanta, se descarca, astfel ca poate sa-ti "moara" chiar si la 80%.

Sfatul meu este, indiferent de ce telefon ai (nu conteaza ca-i iPhone sau Samsung sau Huawei) sa il tii in buzunar, la caldura.
Asa o sa eviti situatiile neplacute.

Bafta!

5 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

De fel, cand e frig mai toate bateriile se descarca mult mai repede. Motivul nu il stiu, dar stiu ca asa e.

| Zuzumilk26 explică:

Ca in 10 min mi sa consumat 10%

| Anghel_Silviu_Costel_1986 a răspuns:

Cat ai stat afara. Dacă ai stat o ora cu el nu cred ca are ceva. Ma rog nu afectează bateria. Frigul poate afecta din cate stiu eu touchscreen-ul. Il încarci cu încărcătorul original?