| Antonio12378 a întrebat:

Salut.
Vreau sa imi cumpar telefon si nu stiu de care sa imi iau.
Care este mai bun dintre iPhone X si Samsung Galaxy S9?
Stiu ca este o diferenta de pret dar vreau opinii.(nu conteaza pretul vreau sa stiu care este mai bun)

6 răspunsuri:
| 6684464 a răspuns:

S9, desigur.
Arată bine, se mişcă excelent, ecran genial, autonomie foarte bună(se şi încarcă mai repede decât iPhone X), şi nu în ultimul rând EXPERIENȚA DE UTILIZARE, care este mult superioara, pe iPhone parcă eşti limitat.

| TheRealFantasy a răspuns:

Telefoanele alea sunt diferite ca sistem de operare si in general de la cer la pamant din cauza asta, specificatiile hardware sunt diferite, etc.
Nu exista o diferenta de pret, (telefoanele sunt foarte similare ca pret de fabricatie) e taxa de snobism care vine la pachet cu paywall-ul (aplicatii contra-cost, service contra-cost, "beneficii" contra-cost, etc.).
Uita-te la vanzarile Apple si vei vedea ca doar iMac-urile se mai cumpara si MacBook-urile, impreuna cu iPad-urile care vor scadea dramatic in vanzari din acelasi motiv ca si seria iPhone. Oare de ce nu se mai vand?
Singurii care mai cumpara acum iPhone-uri sunt fanii orbi care isi iau doar pentru firma, ca daca nu ai telefon cu mar muscat nu esti in trend. Piata Android e in dezvoltare de ani buni si a depasit de mult iOS la raportul calitate-pret iar din 2016 a devenit imposibil pentru iOS sa depaseasca Android...
Daca ai un buget mai mare iti recomand S9+ sau orice flagship care sa fie la nivelul astuia, unele sunt si mai ieftine, altele nu. (Note 8, Note 9, OnePlus 6, Google Pixel 2 XL, Huawei Mate 10 Pro sau ce urmeaza sa apara si ce astept eu cu nerabdare adica Huawei Mate 20 Pro).

Daca esti in dubii si dupa ce citesti raspunsul meu si alte pareri si te gandesti inca sa cumperi iPhone exista o singura varianta: cumpara iPhone X.
Doar asa te vei convinge pe propria piele daca e bun sau nu, poate vei observa si de ce sunt multi care critica Apple, in special iPhone X.

| Antonio12378 explică (pentru TheRealFantasy):

Am buget, am fost si am tinut un S9+ in mana, e prea mare.e mult prea mare si de aceea nu vreau sa il cumpar
Iphone X este marimea perfecta..si pana la urma este ultimul model de la Apple(momentan), costa si mult

| CristinaMaria1987 a răspuns:

S9 este clar superior la camera foto, se misca totul fara lag chiar si in jocuri cu totul la high, este mai aspectuos, bateria este mai buna
https://bit.ly/2QoYOWo

| Mariu0699 a răspuns:

Iphone-ul x este mult mai bun decat Samsung S9
Iphone-ul x este mai bun in prestatii, cu memoria doar ca nu suporta micro sd, face poze mult mai bune, are mai multa viteza. Adica na, toate lucrurile mai bune sunt de partea iphone-lui, eu as zice ca Samsung-ul doar ca suporta micro sd pana la 400Gb. Dar uite ca iphone-ul x costa cel putin 800-900 euro acum. Oricum sunt bani multi. Sunt si alte telefoane extrem de bune la low cost (adica in jur de 400-500 euro)
multi zic ca oneplus 6 ar fi bun, si eu zic asta.
Dar dupa ce au actualizat Asus zenfone 5z, am zis ca asta e mai bun asta (mi-a placut ca bate chiar si pe iphone in prestatii) este unul dintre cele care au cea mai mare viteza si costa cam ca cat Samsung-ul s9 doar ca sincer are o camera putin mai naspa decat telefoanele astea super costoase.
Intre iphone x si Samsung s9, clar aleg iphone x.
Daca e sa aleg alt telefon, as alege Asus zenfone 5z (la jumatatea lui octombrie vor aduce cea mai actualizata versiune aici in Romania).
Iphone x, peace❤️

| Dervbt a răspuns:

Nici una, nici alta. S9 plus, zic eu.