| scufitaverde a întrebat:

Vreau sa imi iau si eu un telefon nou, ma gandeam la un Samsung Galaxy a5 2017, ce parere aveti despre el si de ce? Puteti sa imi recomandati alte telefoane care va plac, nu conteaza brand-ul, dar as prefera Samsung si daca se poate sa nu depaseasca 2000 de lei.

Răspuns Apreciat de Editori
| Saicoth a răspuns:

Cel mai mult depinde ce vrei de la un telefon, sunt sute de telefoane, cel mai rau este cand cumperi unul si dupa 2 zile te dezamageste ceva, de ex camera, baterie, display, sonorizare, etc.

Gandeste-te bine ce vrei mai mult de la un telefon, poate vrei sa te tina bateria, cum ti-a recomandat si Luffy in primul raspuns big grin un Xiaomi seria Note, are baterie de 4000 mAh, te tine mai mult decat un A5 cu siguranta.

Daca vrei o camera buna, Google Pixel.
Daca vrei sunet de exceptie ZTE Axon 7
Daca vrei display bun si un design revolutionar XIAOMI Mi Mix

Sunt sute de variante, dar tine cont ca toate acestea fac mici compromisuri in alte elemente. Nu exista deocamdata telefon care sa le aiba pe toate big grin
Happy shopping

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Întâmplător am și eu unul la fel. Splendid, elegant, performatnt. Tot așa mi-aș lua la o adică.

| anonimg a răspuns:

Cu 6 gb ram si 128 gb memorie interna, asta mi-ar place: kolnee k1 trio:
https://www.emag.ro/......DYPFPFBBM/

| gelu1970 a răspuns:

La prețul de 440 euro iti cumperi un One Plus 5T pe ebay.
Presupun ca ai auzit doar de Samsung sau Apple in jurul tau. Doar prostimea șmechera cu astea se etaleaza in cluburi si pe terase.
Fa un efort si cauta pe google ce inseamna one plus 5T si gândește inainte să dai banii ca un fraier pe un telefon ce nu merita atât.

| iDarkness a răspuns (pentru gelu1970):

Bai baiatule te vad a mia oara cand lauzi chinezaria aia si cu un tupeu fantastic. Esti cumva posesor de One plus 5t?

| gelu1970 a răspuns (pentru iDarkness):

Băiețel inainte sa scrii trebuie sa-ți ștergi nasul. Dupa poza ce ai pus ești inca unul din ignoranții ce se cred deștepți inainte de vreme.
Chinezarii cum numesti telefoanele, sunt 90% din ceea ce se vinde in toata lumea. Inclusiv iphone ce e fabricat in China si cu componente chinezești. Daca ai avea puțină materie cenușie sau macar bun simț ai citi inainte sa scrii baliverne. Probabil ca ești posesorul unui Samsung sau unui Apple, din aceia ce cred ca și-au dat banii pe un miracol ce face furori când il etalează pe masa in club.
Și cum ești pe dinafară in domeniul telefonie doar un detaliu... dintre toate chinezariile pe care nu le dorești, deși e probabil sa deții o chinezarie, telefonul One Plus e singura marcă ce nu am avut la reparat decât din cauza ruperii display. Nu au probleme de hard sau soft. Samsung si Apple...sunt pline serviciile tehnice de ele si mai mult de 50% ies nereparate. Adica bune de aruncat la gunoi.
Nu te obosi sa raspunzi. Invață câte ceva inainte sa scoți vreo perla.

| iDarkness a răspuns (pentru gelu1970):

Stai tu linistit, sa inteleg ca ai centura neagra in ceea ce priveste "telefonia", sunt posesor de One plus ca sa-ti faci o idee si inca imi pare rau ca am dat banii pe o asemenea tentativa. O mare vorba pentru dumneata, pana sa-ti mancam coliva: "N-are treaba marfa cu ambalajul". Ah, era sa uit, mai bine pun eu un s9 plus pe masa decat un amoled cu blue shift, daca stii ce inseamna asta. desi ma indoiesc.

| gelu1970 a răspuns (pentru iDarkness):

Ti-am zis ca iți lipsesc ani si creier ca sa poți face diferența intre prostie și a fii fudul.
Și nu spun asta ca te te simți jignit. Doar cu speranța ca poate se prinde ceva de tine.
Nu e vorba de centura ci de experiență. Ceea ce tu nu o sa ai ocazia să acumulezi.
Nu stii sa discerni, te crezi deștept, și nu esti modest. Eu când am avut nici măcar vârsta ce o ai tu am invațat ce inseamna respectul și modestia. Și la vremea aceea mi-a fost oferit un trai peste ce ai tu acum judecând dupa fotografia de avatar.
In alta ordine de idei, daca tot ai net citește motivele pentru care s9 a redus așa de mult prețul. Din cauza defectelor ce intâmpina intre altele cu display ce nu raspunde tactil. Acesta e cel mai dur. Nu e chinezarie. E fabricat de ei. Ce trist.
Si eu am un 5T. Si ma bucur ca l-am cumparat. Specific faptul ca pentru a face foto am un Nikon.
In test, la cei 8 ram si 128 de memorie, dash charge daca știi ce inseamna, fluiditatea in jocuri, 213.000 antutu, da lecții multor telefoane ce au ieșit luna asta.
E adevarat ca prostimea nu stie ce e un One Plus când il pun pe masa, deși nu am acest obicei, insa pentru mine e cel mai ok telefon ce am cumparat. Si cel anterior a fost S8.
Mâine mai vorbim. Cine stie... poate iese ceva bun din discuția asta.
O seara buna sa ai.
Ps:. Antutu one plus 6 : 276510.

| iDarkness a răspuns (pentru gelu1970):

Intotdeauna dau de specimene pe TPU si ador sa bag boala in ei. 1 la mana, imi arati cat esti de incapabil doar prin faptul ca vrei sa-mi arati ca ai dedus tu din poza mea nu stiu ce, ok. Degeaba are scor in antutu daca dupa 4 ore de ecran pornit se incinge si nu mai e in stare sa tina messangerul peste Facebook. Nu stiu de unde tampenia asta, exact ce ma enerveaza la tine ca de asta ti am si dat atentie, va fixati un telefon si dai din gura aiurea despre Samsung si Apple, am un S6 edge de cand a aparut si singura problema mi-a facut-o luna trecuta, nu mai mergeau castile (nu-i asa grav, in 2 zile l-am facut), nu se rupe in buzunar si chiar daca nu are 8gb ram este in stare sa-mi faca chestii apropiate de maretul tau One Plus 5T, nu mai da reply aici ca deja te am bagat prea mult in seama. Citeste asta si gandeste te cat esti de dobitoc.

| gelu1970 a răspuns (pentru iDarkness):

Incult de sud.
Cum de asemenea e vorba: nu cere unde nu ai.
Prostane eu am folosit mai bine de 5 ore display si telefonul merge perfect. Dar asa cum am zis. Materia cenușie la tine e lipsa totală. Si e târziu sa incepi tratament cu cavit.

| iDarkness a răspuns (pentru gelu1970):

N-o lua personal, te mai nasti de 2 ori ca sa fi ca mine, esti genul de persoana cu care as sta la o bere doar ca sa rad pana ma pis pe tinewinking

| OnePiece a răspuns:

Xiaomi Mi Note 3
Galaxy S7 Edge desi are 2 ani
HTC U Ultra
Google Pixel