| valy69669 a întrebat:

Ce spuneți. unde este mai ok sa fac un abonament cu un telefon decent? Sa nu plătesc mult.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Toate companiile de telefonie au dealuri la fel.
Ideea este ca trebuie sa alegi tu un plan, in functie de cat iti permiti sa platesti pe luna.

| valy69669 explică (pentru Violleta2022):

Răspunsul tău e egal cu 0

| Violleta2022 a răspuns (pentru valy69669):

Nici nu ma mir ca te-ai straduit sa scoti un asemenea raspuns, cum nu ma mir ca ai cerut ceva ce este clar pentru toata lumea, doar trebuie sa intri online si sa verifici ofertele fiecarei companii, limitaundu-te la cat iti poti permite.
Inca ceva: un contract se face in baza unei adeverinte de la locul de munca, facand dovada ca esti angajat si poti sa-ti permiti sa platesti lunar acel abonament.
Daca te multumeste raspunsul unui copilas care ti-l da, in necunostinta de cauza, atunci du-te dupa el!

| valy69669 explică (pentru Violleta2022):

Ofertele online nu se compara. În realitate altcumva vorbești și îți faci abonament.
Si văzusem ca lumea spune ca la digi e ok.
Plus ca părinții mei au abonament la Orange și digi și difera abonamentul de ce e online.

| Violleta2022 a răspuns (pentru valy69669):

Conform legii in vigoare, ceea ce se pune online, trebuie respectat cu strictete in toate magazinele lor.
Ceea ce este Ok pentru unul, poate sa nu fie ok pentru tine, fiindca acela poate sa ia un contractt de 70 de lei pe luna, care-i da un telefon modest si multa data, dar plateste convorbirile telefonice, de aceea este vital sa iei ceva ce te avantajeaza pe tine, nu pe altii.
In plus, un contract cu Orange este cel care te-ar avantaja pe tine, pentru ca parintii tai sunt familia si cu ei trebuie sa discuti pe gratis, fiind in aceeasi retea, sau pe 2 centi pe ora.
Mai sunt abonamente care au data care se poate folosii in comun, dar ai nevoie ca abonamentul sa fie al familiei. Sunt contracte care se fac pentru mai multe telefoane si data ramasa nefolosita la unul se poate transfera la altul, iar daca alegi optiunea asta de la inceput, atunci tu poti beneficia cel mai mult de ceea ce parintii ati nu folosesc.
Eu am acest tip de abonament, cu familia mea. 1 singur contract si 4 telefoane. Eu nu folosesc telefonul decat pentru comunicare si email, dar fii-miu si fii-mea folosesc data intens.

| sierra1 a răspuns (pentru valy69669):

" valy69669 explică (pentru Jassmina): Răspunsul tău e egal cu 0"

dacă ești atât de "citit" incât să apreciezi cu 0 un răspuns adresat ȚIE, de ce nu cauti tu cu propriile-ți mânuțe?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Recomand Telecom, experiența mea.

| zilog a răspuns:

Eu zic să îți cumperi toate lucrurile in viața cu banul jos și sa nu faci niciodata în toată viața ta imprumuturi la bănci sau nicăieri niciodată

Nici măcar la cămătari să nu te imprumuți!

Pentru că acum este la modă să faci rate la orice ca să fii scalav pe viață și să o ții așa din rate în rate!

Pe când eu îți propun un alt stil de viața acela ain care tu pui in fiecare lună câte 100 lei deoparte hai 200 lei bani ne cheltuiți de care nu te atinci

o să zici acum că ce e 100 lei e si nu e
dar imaginează-ti peste 3 ani de pus 200 lei deoparte/lună că tu ai făcut rost de ani sa poți incepe o afecere
să poți să iți cumperi o mașină de făcut termopane
sau sa iti poti cumpăra o mașină de făcut gogoși fițoșica
sau șă îti poți cumpăra o rulotă să poti să faci mâncere pe la târguri si expozitii

sau cine știe ce afaceeri ai tu prin capul tău. iti dai seama ca nu ve mai depinde de nici un patron.
Si să zicem că acum iti merge afacerea nu te apuca sa cheltuiești toți banii ci pune 500 lei / lună deoparte
in decurs de 2 ani câți bani ai pus deoparte!?
Acum poți cu banii ăștia să îti iei și o vitrină de înghețată și o mașină de făcut înghețătă si un dozator de sucuri dinalea de ghiață granini și o măsină de făcut cartofi spiralați!? Poti iti permiți vezi puțin câte puțin cu banul jos făra rate in 3 ani de zile hai 4 ai ajuns să nu mai depinzi de nimeni.
Acum dacă mai muncesti 1 an chiar poti sa iti iei tu o angajată care să îti fie atât de recunoscătoare că i-ai oferit ceva de muncă în cât dacă nu ai iubită și nici soție să vrea ea să devină iubita ta soția ta. Si ai impușcat 3 iepruri dintr-o lovitură!

| valy69669 explică (pentru zilog):

Nu fac rate. Si totul am cumpărat banii jos sunt anti rate și abonamente.
Dar văzusem oferta bună la digi.
Si asa cat e abonamentul si telefonul ies bine. Nu mi place sa plătesc mai mult decât face

| Cosmin89321 a răspuns (pentru zilog):

Cu abonament iese mai ieftin ma, in mod normal trebuia sa plateasca telefonul si reincarcare cartelei, asa plateste telefonul si reincarcarea cartele mai ieftin. Mentalitatea ta e cam invechita

| Vântulalb a răspuns:

In general, cam toti se invart la aceleasi tarife. Dar DIGI are abonamente ieftine. Intreaba acolo. Nu stiu cum dau telefoanele.

| Adrian5575 a răspuns:

Daca iti cumperi telefon prin abonament, o sa platesti mai mult cu 50-60 la suta. Iesi mult mai ieftin daca strangi bani si il iei cu banii jos.
Poti sa verifici chestia asta. Mergi la Orange/telekom/Vodafone etc, vezi ce oferte au la telefoane, intra pe net si vezi cat e pretul telefonului cu banii jos si o sa te convingi.

| MValentin a răspuns:

Daca platesti mai mult de... 70 lei pe luna nu merita