| CASTRAVETE112 a întrebat:

Salutare!
Nu pot suna pe nimeni si nimeni nu ma poate suna.
Sunt pe Orange. Totul mergea si deodata mi s-a luat semnalul. Si a revenit dupa cateva minute. Datele merg.

10 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

A cazut reteaua.
Nu sunt capabili nici sa tina o retea cum trebuie.Si eu eram pornita sa imi iau alta cartela pentru ca mi-a mai facut o data figura asta si a fost gata de ea si chiar am inceput sa cred ca am o defectiune la telefon de imi blocheaza asa des cartela.
Sunt de o nesimtire curata. Tura trecuta cand mi-a cazu semnalul nu au vrut sa imi dea o alta cartela cu numarul meu decat daca imi fac abonament la ei si nu am vrut. Prietenul meu daca intarzie cu plata facturi ii trimit mesaj sau il suna de la banci sa il ameninte, ca sa nu mai vorbim ca is ani de zile in care nu poate sa incheie contractul cu ei fara sa plateasca nu stiu cat chiar daca ia trecut termenul obligatoriu de pe contract. Daca isi ia un telefon nu prea beneficiaza de reduceri, ii baga doar de plata in plus la abonament si etc.
Este tipic la noi in tara si retelele ne fură.

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Eu zic sa te înfurii și pe Facebook ca acum vreo 10 zile le-a picat un server vreo 30 min.

Ce dramatizare ca a picat rețea de la Orange odată pe an 30 min. Serios acu, ai cea mai vaga idee ce înseamnă să întreții o asemenea infrastructura? Câți oameni implicați, câte proceduri, cât de rapid s au mișcat sa remedieze problema? Sau te ai gândit ca e mai ușor sa te plângi pe un forum și sa zici tu cât de ca.cat e ca banca îți cere ratele dar Orange a picat 30 min.

E tipic in tara la noi sa te plângi aiurea

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Daca nu erau inca 3200 de probleme pe langa faza de acum nu ziceam nimic, dar la ei mereu exista probleme. Poti sa spui ce ii spune dar fura omul in prostie, cer bani cu galeata si ofera servicii de rahat cu 0 beneficii sau o data la 3 ani.
Daca nu sunt stapani sa intretina o retea atat de mare nu stiu de ce s-au inhamat la asta, ca eu daca nu pot sa pleatesc luna asta abonamentu nu ma bat cei de la Orange pe spate sa imi zica "stiu cat e de greu sa scoti bani aia lunar, lasa pe alta data".
Bunica mea sta undeva la tara si are probleme de sanatate iar mama nu a putut sa de-a de ea si nici de vecini, si-a luat liber de la lucru sa fuga pana acolo avand si ea probleme de sanatate pentru ca nu a fost 30 de minute lipsa semnal, mie imi facuse deja cu o zi inainte figuri si tot pica semnalul, iar bunici de vreo saptamana pute mama vorbi dor un pic cu ea ca ii cadea mereu chiar daca i-am luat telefon expre pentru semnal oricunde.
Si hai sa te mai intreb ceva.De ce cand mi-a cazut semnalul la cartela si am mers la Orange nu a vrut sa imi dea alta decat daca imi fac abonament la ei? Nu tot ca sa ia bani de pe tine? Pe mama a fraierit-o asa, pe o colega la fel pentru ca aveau nevoie neaparat de acelasi numar dar eu am cumparat alta atunci, iar un prieten a luat masuri drastice si a uracat mai sus sa vada cine le permite lor asemena rahaturi si nu au mai comentat nimic si multe altele.Nu e vorba de 30 de minute, e vorba ca peste tot ne f...t toti cum vor si vine cate unu ca tine ce zice "eh lasa treaca ce e un ban in plus, ce e cateva ore in minus" si asa nu iesim din rahat niciodata.

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Dupa cum ziceam, romanul pana nu se plange fara sa faca nimic nu e romana. Daca tu si toate neamurile aveti probleme cu Orange de ce va plangeti fara sa faceti nimic.

Vodafone, Digi, Telekom? Iti spun ceva numele astea?
Sau e ok sa fim masochisti ca avem motiv sa ne plangem.

Daca toti nemultumitii vor face ceva si Orange ramane fara clienti atunci nu o sa te mai f.uta cu serviciile lor

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Pai avem inca abonamente pentru care trebuie sa platim bani grei sa le incheiem si nu ne permitem dar stai linistit ca trecem la alta retea.

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Abonamentele sunt de 1-2 ani, tu pari sa ai nemultumiri de o viata

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

O sa fac o inregistrare cand merg la Orange expre pentru tine sa intelegi ce vorbesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au anunțat pe Facebook despre problemă. O să fie remediată. Între timp, citește o carte

| sonya a răspuns:

Buna,

A cazut reteaua si se lucreaza. Vezi pe pagina lor de Facebook ca au facut acest anunt.

| An89 a răspuns:

Cred că a cazut rețeaua, și eu am pățit același lucru.