| IncorrectUsername a întrebat:

Seara TPU! Dupa ce-mi iau un telefon, stiu ca trebuie sa-l las la incarcat cateva zile.Asa e? Si daca e asa, cate zile?

Răspuns Câştigător
| Vani23 a răspuns:

Telefoanele noi nu mai au nevoie de de asa zisa formatare a bateriei. Acum toate au baterii Li-ion. (Sau poate mai sunt dar foarte rar, aparate foarte vechi).
Cele care aveau nevoie de formatare auveau baterii Nichel-metal. In acel caz trebuia sa incarci bateria la maximum si sa o descarci de tot repetand procesul acesta de 3 ori.
Acum poti folosi telefonul direct, fara acest proces enervant

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cateva zile? Ai inteles gresit.Acum nu se mai formateaza.Il tii 1, 5-2 ore la incarcat si gata.

| MihaiEdy1993 a răspuns:

Nu mai este necesara formatarea telefoanelor deoarece bateriile sunt pe noua tehnologie Li-Ion ( litiu ion ).

| trisoru a răspuns:

Sincer eu mereu il porneam direct, se zice ca trebuie lasat pentru buna functionare si mai mult de atat, pentru durata maxima a bateriei, imediat dupa ce il cumperi, stins...il pui la incarcat 14-16 ore, funda mersi

| nimicitorul a răspuns:

Depinde,uiita-te pe cutia telefonului ca scrie acolo.Succes.

| dede2 a răspuns:

Hey.da asa e dac e telefonul nou se pune la incarcat cam 10-15 ore big grin