| anonim_4396 a întrebat:

Temperatura procesorului 51-52°C este normala pentru un smartphone? Am un Huawei P Smart 2019 și în joc ca PUBG de exemplu temperatura procesorului ajunge și la 52 de grade. Care ar fi temperatura maximă de încălzire pentru a ajunge la starea critica de încălzire?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

In mod normal trebuie sa ai temperatura intre 0 si 45 de grade celsius. Cam astea sunt limitele. Totusi unele telefoane permit si mai mult ( 50 - 55 ).

2 răspunsuri:
| Ionut58282856 a răspuns:

Alege încărcătorul potrivit, verifică inscripțiile de pe încărcător, pentru ca voltajul și amperajul să se potrivească cu nevoile telefonului;
când îți încarci telefonul, poziționează-l pe o suprafață tare, nu pe pat, deoarece suprafața patului reține căldura;
nu lăsa telefonul la încărcat peste noapte, pentru că există riscul ca bateria să se deterioreze;
alege o husă potrivită pentru telefon, care îi permite să se aerisească;
închide aplicațiile din fundal și dezinstalează aplicațiile pe care nu le folosești;
nu expune telefonul direct la soare.

| anonim_4396 explică (pentru Ionut58282856):

Eu ce întreb, iar tu ce îmi răspunzi. Știu toate acestea pe care tocmai le-ai înșirat mai sus. Eu m-am referit la faptul ca telefonul se încălzește pana la 52 de grade numai atunci când rulez PUBG (versiunea aia în limba chineza, ca vers. global este varza în toate privințele). Am schimbat setările din mediu în smooth și tot se încălzește. Am schimbat și rezoluția ecranului de la FHD+ la HD+ și mi-a scăzut doar cu câteva grade. Zic ca pe setare ecran FHD+ s-a încălzit pana la 58 de grade, HD+ 52 maxim 53 de grade. Și știu și aia "de a nu încarcă telefonul în timp ce rulez jocuri" pentru ca asa fac sa explodeze CPU. Iar încărcătorul meu este original, multe aplicații le-am dezinstalat, nu le-am închis în fundal. Iar husa mea este numai pentru Huawei P Smart 2019. Și îl încarc pe pat, toate telefoanele le- am încărcat pe pat și nu se confirma cele scrie de tine. Fără PUBG, CPU are temp. 32 de grade. Oricum am renunțat sa mai joc PUBG din acest motiv, iar cu timpul pot degrada bateria și chiar performanta telefonului. PUBG este un joc care solicita prea mult telefonul. Joc și Real Racing 3 care e de doua ori mai mare decât PUBG și nu a încălzit niciodată telefonul asa mult.

Iar eu am întrebat dacă e normal ca CPU sa atingă aceasta temperatura și care ar fi maximul admis pentru stare critica.