| Mogaciprian85 a întrebat:

Bună dimineața
Am auzit ca s-a dat o lege nou ca un taximetrist sa nu fumeze în mașină sa nu vb la telefon și la cererea clientului sa dea drumul la muzica. Ce părere aveți voi despre asta se păstrează de azi înainte sau nu păstrează alți taximetriști legea asta în România?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista deja legi in care se interzice fumatul in taximetru precum si vorbirea direct la telefon cand se conduce.
Insa taxietristii au un regim special, ei trebuie sa comunice pentru preluarea comenzilor si asta presupune convorbire prin statie sau prin telefon /tableta. Evident, acesta se face cu atentie, cand nu se pericliteaza traficul (in timpul stationarii sau opririi la un semafor etc.

Clientul, dar nici legea nu poate obliga soferul sa puna muzica, fiindca ii distrage atentie, nu poate auzi ce se intampla in jur, iar astfel se pericliteaza circulatia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legea cu fumatul e de multa vreme iar restul sunt lucruri de bun simt, dar la ce maimute sunt taximetristii...

| Sn4k3 a răspuns:

Pai sunt lucruri normale, cu muzica nu cred ca era necesar.

| xerxes1 a răspuns:

Daca ii obliga sa faca dus, era intr-adevar un pas inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, la cum sunt unii taximetristi, nu vor tine cont

| BiggiePac a răspuns:

Ii o lege tampita, ce *** se intampla cu lumea asta

| Mogaciprian85 explică (pentru BiggiePac):

Nu știu ce se întâmplă cu lumea asta