| AjutorNeconditionat a întrebat:

Cum as putea sa ma pun iar pe picioare? Am devenit destul de lipsită de motivatie in ultimul timp! Nu fac nimic in afara de a merge la liceu iar apoi stau in pat. AJUTOR!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă spui așa.
Am devenit lipsită de motivație.
Asta înseamnă că înainte aveai o motivație.
Înainte, ceva te motiva.
Ce anume te motiva inainte, mai poți reveni la acele lucruri, la acele activități?
Dacă nu, întâi trebuie să te ridici din pat.
Dacă ai citit sau ai auzit despre un slăbănog (un bolnav care nu se putea ridica din pat. stătuse prea mult timp în pat. i se atrofiaseră mușchii) din Biblie.
Știi cum l-a vindecat Isus. I-a spus doar atât.
Scoală-te ( din pat), ia-ți patul tău ( avea un pat portabil) și umblă ( adică mișcă-te)!
Doar atât. și omul s-a vindecat.
Motiv știi de unde vine, de la motus din latină care înseamnă mișcare.
Vrei să ai motivație? Mișcă-te!
Te ridici din pat. Ai PC, ai ceva CD cu muzică, ai acces la you tube ai niște boxe mici de câțiva lei, să le cuplezi la PC? Ai o aplicație cu muzică pe mobil? Pune muzică și dansează acolo în cameră lângă pat. Pofta de viață vine trăind. Patul este pentru somn.

5 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Invata sa canti la un instrument.
E foarte benefic si poate si distractiv. Depinde cat de repede inveti ceva nou.
Te-ar ajuta sa-ti petreci timpul intr-un mod constructiv. Iti poate aduce si multe impliniri, alunga stresul, iti dezvolta creierul, etc.

| Jigokunokishi a răspuns:

Gaseste lucruri care sa te atraga. Gandeste-te ca viata trece si ca fiecare zi e foarte importanta si daca o irosesti nu o vei mai primi inapoi. Incepe sa faci nite activitati care ti se par interesante: sa citesti, sa canti la un instrument, sa iesi la cafea cu prietenii, plimbari prin parc, invata la un domeniu care te atrage, apuca-te de un serial interesant. Incearca sa gasesti ceva care iti place mult di dedica-te acelui lucru. Poate ai si o perioada mai proasta si ai nevoie de un impuls pentru a reintra in ritm. Sunt o gramada de chestii pe care le poti face, profita de fiecare zi si fa ceea ce iti place. Citeste eventual ceva literatura motivationala, ca e exemplu Puterea prezentului Eckhart Tolle.
Sper ca te-am ajutat.
Funda? happy

| Misteryy a răspuns:

Hello, nu este cea mai buna solutie sa te adresezi acestei platforme, motivele pot fii foarte diverse, de asemenea sunt fericit ca iti pui aceasta intrebare si vrei sa schimbi asta de aceea iti recomand sa consulti un psiholog, nu cel de la scoala.
Perioada adolescentei este o varsta critica ce va decie o buna parte din cine va fi adultul de mai tarziu, ingrijorarea ta referitoare la ce se intampla cu tine este una matura de aceea te-as ruga sa nu apelezi la platforme si etc, vorbeste cu parintii tai, cu un psiholog, adreseaza-te unor persoane competente sa te ajute si sa stabileasca daca este ceva in regula sau inneregula.

| George1337 a răspuns:

Ai nevoie de prieteni cu care sa te simti bine si care sa te scoata din rutina. Din ce oras esti?

| Mitu_Claudiu_1990 a răspuns:

Iesi prin parc la plimbare cu prietenii la un film si daca te plictisesti asa rău baga Facebook meu sa mai vb. Mitu claudiu