| Sclipirici a întrebat:

Am o prietena buna de cativa ani.De aproximativ un an, si-a gasit un iubit.Desi initial am avut o parere buna despre el, pe parcurs mi-am schimbat parerea.Este mai mare cu 1 si putin decat ea,varsta nu e o problema, insa s-a atasat foarte mult de ea.Pe mine si pe restul prietenelor(suntem 5 in gasca) ne-a dat la o parte pentru el.Nu am vrut sa intervenim niciodata,numai ca ne baga in relatia ei,adica,parintii ei nu o lasau sa mearga la el acasa insa ii spunea ca este la mine,la X,Y si asa mai departe cand de fapt ea era cu el. Am aflat lucruri ciudate despre el (a furat, anturaj prost) iar ea nu stie lucrurile astea.As vrea sa ii spun dar o sa ma ia in nume de rau si ei daca se vor impaca eu pic prost. Zilele trecute s-au certat, a plecat din nou la el, s-au despartit intr-un final doar ca de cand s-au despartit a inceput sa fie ciudata.A luat 4 pastile(nici ea nu stie ce pastile erau) i s-a facut rau,nu mai mananca,plange,nu spune pe unde pleaca,refuza sa mai iasa cu noi. Ma gandesc sa nu fie ceva mai mult intre ei,desi mi se pare aiurea, avand in vedere ca ea are doar 15-16 ani.
Ce sa facem? Nu vrem sa i se intample cine stie ce.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Ofiintă a răspuns:

Atunci nu va bagati intre ei pana cand, va veni ea sa anunte ca ati avut dreptate!

7 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Buna,
Are nevoie de ajutor, poate ca, din partea parintilor nu are sprijinul necesar deoarece ei contrazic intalnirea cu respectivul baiat.
E o stare normala, a unei fete care probabil s-a indragostit de persoana nepotrivita, si multi am patit la fel, vorbesc in cunostinta de cauzahappy
Sunt unele momente in viata in care, cel mai simplu ar fi sa renuntam dar nu putem datorita faptului ca ne-am atasat foarte mult, poate exagerat de mult de o persoana.
Ea, probabil ca s-a indragostit si baiatul nu-i acorda aceeasi importanta, parintii nu o asculta s.a.m.d., trebuie sa o lamuriti in legatura cu acest baiat, care nu o merita, in momentul in care i-a inchis usa, nu are niciun rost sa sufere dupa el, deoarece nu merita, daca ar fi iubit-o nu ar fi avut de ce sa sufere!
Trebuie sa treaca un pic de timp pana sa-si deschida si ea ochii, nu va fi usor dar fiti alaturi de ea!
Numai bine!
pa, pa

| Sclipirici explică (pentru Ofiintă):

Buna! Cum spuneam, ne da la o parte pentru el.Am inteles de atatea ori, am trecut cu vederea peste multe. Zilele trecute a refuuzat sa mearga cu noi la plaja insa azi a fost cu tipul ala si merge si maine. Noua cum ne pica!? Vrem sa o ajutam, sa iasa din starea asta, insa daca vorbim sincer si ii spunem toate lucrurile rele pe care le-am auzit si sunt confirmate o sa ne ia in nume de rau. Ei se vor impaca iar noi... picam de proaste ca am vrut sa ne bagam in relatia lor.

| Ofiintă a răspuns (pentru Sclipirici):

Atunci nu va bagati intre ei pana cand, va veni ea sa anunte ca ati avut dreptate!

| Valenttina a răspuns:

Buna! Din moment ce sunteti 5 in gasca eu zic sa nu va lasati conduse de una. Va vreti binele nu? Atunci invitati-o la un suc zilele acestea si vorbiti cu ea. Fii deschisa si spune-i ce crezi despre prietenul ei, da-i exemple de cazuri care s-au mai intamplat intre o "fata buna" si "un baiat rau". Desi il iubeste, spune-i ca o intelegi dar trebuie sa va inteleaga si ea. Discutati deschis, probabil si ea stie ceva despre el ce voi nu stiti si invers, astea deja se numesc secrete.Si secretele va despart! Bafta! kiss

| Sclipirici explică (pentru Valenttina):

Da. Sunt secrete, nu vrem sa stim chiar totul, trebuie sa aiba si ei anumite lucruri pe care nu le pot spune oricui, desi noi suntem prietenele ei. I-am spune, dar dupa se impaca sigur, iar pe noi ne considera intrigante pentru ca o influentam.

| ValentySHINee a răspuns:

Ar fi foarte bine daca ati ajuta-o cu ceva sau sa o convingeti sa meara la un doctor sau psiholog...Dar alta problema e ca sa nu fie cumva insarcinata daca spui ca acel baiat e atit de rau...Incercati(voi,prietene)sa vorbiti cu ea si sa divulge tot ce stie..Succes

| OriginalHeart a răspuns:

Pai er trebui sa mergeti la ea si sa ii spuneti tot ce ati auzit despre el. si sa incercati sa o inveseliti cu ceva. Sau sa o lasa-ti putin singura deoarece intr-o buna zi o sa isi revina. happy

| Sclipirici explică (pentru OriginalHeart):

Am lasat-o si tot ce a stiut a facut. Am vorbit cu ea ore-n sir, am mers la o cunostinta de-a mea care este profesoara si care a facut un an psihologie sau asa ceva. S-au impacat dar a zis ca nu pentru mult timp, el va trebui sa plece intr-o alta localitate 1 luna, 1 luna jumatate.