| BeStMaN a întrebat:

Cam cate funde trebuie sa iei ca sa devii Expert TPU?

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Calitatea răspunsurilor, activitatea constantă pe site și respectarea regulamentului te ajută să devii expert prin grija adminilor.
Succes!
Pa, pa.

evenso
| evenso a răspuns:

Nu conteaza foarte mult numarul de funde, cu toate ca trebuie sa ai minimum 10 % raspunsuri castigatoare din totalul raspunsurilor date ( minim 500 ).

Criteriile dupa care se stabileste cine devine Expert sunt:

Trebuie sa fie o persoana activa in cadrul comunitatii. Un membru care se identifica cu scopul site-ului si anume acela de a ajuta persoanele care intr-adevar au nevoie de acest lucru. Punctele care sunt acumulate oferind raspunsuri folositoare duc in timp la cresterea increderii membrilor comunitatii TPU.ro in membrul respectiv si in sfaturile pe care acesta le acorda.
De asemenea, este important ca expertul sa isi exprime ideile clar, sa scrie corect gramatical si sa nu fie certat cu bunul simt. Este la fel de important sa incurajeze respectarea regulamentului, iar atunci cand observa membri care nu il respecta sa ii reclame.
Trebuie, totodata, sa detina cont pe site de mai mult de 4 luni si sa fi oferit peste 500 de raspunsuri cu un raport (numarul raspunsurilor castigatoare impartit la numarul total de raspunsuri) de minim 10%, adica trebuie sa ai minim un raspuns castigator din 10 raspunsuri postate.
Adminii vor hotara cand a sosit timpul sa devii Expert TPU.

Alte informatii gasesti la Intrebari Frecvente:
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

| CautNume a răspuns:

Ca sa ajungi expert TPU nu trebuie sa ai un numar exact de funde, de raspunsuri etc...Trebuie sa dai raspunsuri cat mai folositoare si inteligente care sa ajute cat mai mult.
Sunt cateva conditii obligatorii (sunt si exceptii):
sa ai minim 500 raspunsuri
sa ai minim 10% raspunsuri castigatoare adica un raspuns din 10 sa fie castigator
Mai multe: http://www.tpu.ro/blog/?p=601
Succes!
Mai multe despre TPU: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
http://www.tpu.ro/blog/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Repet ce am zis de enșpe ori: nu de la un număr de funde automat devii expert. Uită-te la Spetsnaz, e pe locul 3 și nu are niciun chenar.
Ce contează mai mult e cum te faci remarcat de către comunitate, calitatea sfaturilor pe care le oferi. Ca să zic o condiție legată de funde, trebuie să fie 1 răspuns din 10 câștigător. De exemplu, dacă ai 50 de răspunsuri date, pe o pagină (că atâta face, 50 de răspunsuri = o pagină) trebuie să ai 5 funde minim. Cu toate că, în trecut, s-au făcut și excepții, dar rare.
Eu zic să analizezi și comportamentul experților plimbându-te prin profilul lor, analizându-le răspunsurile în special. uită-te tu în top ca să nu fiu eu acuzată de reclamă sau favoritisme. Găsește-le partea comună și uită-te și pe blogul TPU să vezi motivele prin care au impresionat.
Dar hai să ți-o zic p-aia dreaptă: cine cerșește chenarul, de regulă nu îl prea primește, și maturitatea contează pentru că influențează calitatea răspunsurilor și calitatea ta ca om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu conteaza foarte mult numarul de funde, cu toate ca trebuie sa ai minimum 10 % raspunsuri castigatoare din totalul raspunsurilor date ( minim 500 ).
Mai multe detalii aici:http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat
| Iulian922 a răspuns:

Trebuie sa raspunzi foarte des, chiar si fara sa fie raspuns castigator. Ca raspunsul sa se puna trebuie sa nu pui raspunsuri identice cu altele la aceeasi intrebare. Mai cauta in regulament ce trebuie sa faci.