| anonim_4396 a întrebat:

Din câte ştiu eu un nume se scrie cu literă mare.Am observat că majoritatea userilor de pe TPU îşi scriu numele cu literă mică.
Întrebarea mea e : de ce?
E pur şi simplu o întrebare de curiozitate nimic mai mult. happy

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Unii o fac din lene.Sa nu mai apese pe CapsLock.Sau din nestiinta(greu cu gramatica).Sau cum ti-a raspuns ramon2473.

| Fatamuntilor a răspuns:

Buna observatie, Ionica (am scris cu litera mare)laughingNu numai nume, dar si atunci cand se termina o propozitie, se pune punct, si se incepe cu litera mica! Ma intreb daca aceste greseli vor fi puse intr-un examen, nu vor fi puctate? Am observat asta la destui useri!
De ce? Poate din obisnuinta, din graba de a da un raspuns cat mai repede sau asa si-au dezvoltat stilulul dupa care sunt recunoscuti!

| stlucian a răspuns:

Cred ca din obisnuinta ca sa nu mai apese "Shift". Cred ca ai observat ca multi utilizatori a tuturor site-urilor incep sa scrie cu litera mica si continua tot asa chiar dupa punct.Asta inseamna ca incet incet scrisul cu stiloul/creion/pix corect gramatical va fi uitat pentru o mai mare rapiditate de a spune/comunica.Cred ca sti prescurtarile din SMS-uri si atunci...
Secolul XX a fost considerat secolul vitezei, secolul XXI sunt curios cu va fi numit/considerat. thumbs up

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

P.S. Am folosit acest "nickname" pentru ca asa sunt inregistrat pe mai multe site-uriwinking

| LTAA a răspuns:

Pentru ca automobile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut.Am scris numele cu litera mica pentru ca nu imi primea cu litera mare.Nu mai retin dar cred ca a mai existat sau exista un user su acest nume si nu il accepta. Dupa mai multe incercari, am hotarat sa-l las cu litera mica pentru ca voiam acest nume cu orice pret. De altii nu stiu.

| SabinaQueen a răspuns (pentru anonim_4396):

La mine m-o primit cu usile larg deschise.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ti se pare asta curios? Chiar te plictisesti prea rau pe aici.

| OnuOnulică a răspuns (pentru anonim_4396):

A fost doar o întrebare de curiozitate, amice laughing) nu suntem la acelaşi nivel după câte observ să îmi zici asta.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil deoarece aproape toate nickname-urile sunt deja utilizate!
Uneori trebuie sa adaugi si cateva cifre pentru a putea obtine nickname-ul dorit!

sau unii pur si simplu nu stiu ca un nume se scrie cu litera mare happy, sau considera ca ''e la moda happy

| Allison2009 a răspuns:

Unii o fac din prostie alti din neatentie