| COOLboY a întrebat:

La cate funde esti "Expert TPU"?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Nu contează foarte mult nici Rank-ul (pozitia din clasament, numarul de puncte), nici vechimea ta pe site şi nici numărul de răspunsuri câştigatoare (fundiţe), ci calitatea răspunsurilor, cât de mult ai ajutat. Activitatea trebuie să fie constantă şi de calitate. Singurele condiţii obligatorii (deşi au fost şi câteva excepţii) sunt: să ai în total minim 500 de răspunsuri (le poţi da într-o săptămână sau în luni de zile, nu contează) şi să ai un raport (numărul răspunsurilor câştigatoare împărţit la numărul total de răspunsuri) de minim 10%, adică cel puţin un răspuns din 10 trebuie să fie câştigător (contează calitatea, nu cantitatea!). Tu trebuie să îndeplineşti toate aceste condiţii, iar administratorii vor hotărâ, când şi dacă a venit momentul. Ei au ultimul cuvânt. Citeşte şi aceste poştări, plus comentariile: http://www.tpu.ro/blog/?p=601 , http://www.tpu.ro/blog/?p=134&cpage=1#comment-8658 !
Succes! Numai bine!

6 răspunsuri:
| AnneMarri a răspuns:

Fundiţele nu contează. Trebuie să răspunzi la întrebări cu sfaturi utile, răspunsuri date din inimă. Dacă vei face aşa, poate vei primi o fundiţă. Acea fundiţă îţi aduce încă 100 de puncte, mai ales dacă este primită pentru un răspuns care o merită.
Punctele le faci în primi rând răspunzând la întrebări; primind voturi folositor, amuzant, inteligent; primind fundiţe. Dar primeşti puncte şi pentru vizualizările profilului tău.
Cu cât faci mai multe puncte, cu atât scazi în Rank, ceea ce este bine pentru că dovedeşti că eşti un utilizator activ al comunităţii.
Iar dacă răspunsurile sunt cu adevărat folositoare pentru cel ce are nevoie de ajutor, atunci ai şanse să devii Expert TPU.

| Esperança a răspuns:

Poti sa ai si 1000 de funde si sa nu fii declarat expert, am vazut pers care aveau 400 de fundite si nu erau experti de ce? pentru cu mai mult de cat funditele conteaza punctele si voturile care le acumulezi pentru ca dupa asta cei de la TPU isi dau seama daca meriti sa fii expert sau nu, dar asta este un lucru pe care multi nu l-au inteles si de aia multi raspund si cersesc fundite. urasc cand vad asta"fundita" x-(

| W1z4rd a răspuns:

Nu iti trebuiesc neaparat funde. Orice membru al comunitatii Toti Pentru Unu poate deveni Expert! Cei care contribuie cu cele mai bune, utile si "date din suflet" raspunsuri sunt intotdeauna remarcati! Ca in orice comunitate, cei mai merituosi membri ies in evidenta!

Pozitia in clasament nu este neaparat un criteriu de selectie, intrucat un numar mare de raspunsuri nu este totuna cu un numar mare de raspunsuri bune, folositoare si inteligente. Totusi, pana acum, Expertii sunt si fruntasi in clasament, dupa cum se vede! De exemplu, sa luam o situatie ipotetica. Daca un membru mai nou al comunitatii posteaza, in decurs de cateva saptamani si in mod constant, o sumedenie de raspunsuri geniale sau foarte folositoare, se prea poate sa devina Expert TPU, chiar daca nu se numara printre primii 20 de membri din clasament! De asemenea, se prea poate ca un membru sa nu raspunda la sute de intrebari din toate domeniile, dar sa exceleze intr-un domeniu anume si sa impartaseasca experienta lui raspunzand numai la intrebari din acel domeniu. Punctajul lui sau pozitia in clasament nu vor fi impresionante, insa el va putea fi desemnat ca Expert TPU.ro.

| StoicaAndi a răspuns:

In jur de 2000

| Fillaide a răspuns:

Ca sa devii expert TPU nu e necesar un anumit numar de funde.Trebuie sa fii un utilizator foarte activ, sa ajuti cat mai multe persoane.

| Sylvia_1800 a răspuns:

Cam 200.
Dar depinde si de voturi...