| BiancaBibi2937 a întrebat:

Sunt eleva in clasa a 8 a (am 14 ani dar inca nu mi-am facut buletinul).
Pentru a cumpara un bilet de tren..am nevoie de carnetul de note sau de buletin?(pe care nu il am) iar daca nu am buletinul...pot lua certificatul de nastere?

6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Iti trebuie doar carnetul de note, si acela doar ca sa obtii reducerea acordata elevilor.

| NAT0 a răspuns:

Ca să cumperi un bilet de tren ai nevoie doar de bani.
Dacă vrei să ieși din țară ai nevoie de buletin sau dacă nu ai buletin ai nevoie de pașaport.
Dacă vrei să ieși din țară fără părinți ai nevoie de procură de la notar.
Dacă vrei nu vrei să ieși din țară și doar să mergi dintr-un oraș în altul, ai nevoie doar de bani.
Dacă vrei să ieși din țară, îți recomand să-ți faci buletinul că e mai ieftin și vine în 7 zile.

| VostoKK a răspuns (pentru NAT0):

Mentioneaza ca NU poate sa iasa din tara FARA NICI-UN PARINTE, doar insotit de un repr. legal/ruda + procura ce arata ca amandoi parintii sunt de acord cu plecarea din tara a copilului.

| NAT0 a răspuns (pentru VostoKK):

Ce părinte își lasă copilul de 13 ani singur?laughing

| VostoKK a răspuns:

Serviciile ferate sunt exact ca cele de transport in comun, cumperi bilet si le folosesti. N-ai nevoie de buletin.

| Stanciu_Nicusor_1994 a răspuns:

Buna!
Iti trebuie decat carnetul de note.(daca vrei bilet pentru elev)
Buletinu ori certificatu de nastere nu iti trebuie deloc.