| NumeleMeuRares a întrebat:

Am 12 ani si prietena de 14! Am facut dragoste! Poate ramame insarcinata?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu ce puiule ati facut voi dragoste?
La 11 ani cat ai tu (asa ai declarat acum cateva zile pe alt topic), nu prea ai cu ce.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se naste intrebarea daca in cazul tau si-au inceput activitatea organele tale de reproducere la varsta de doar 12 ani. Este stiut/cunoscut faptul ca doar in foarte rare cazuri este produsa sperma viabila inainte de implinirea varstei de 14 ani, adica momentul maturizarii organelor sexuale interne. In cazul vostru posibilitatea de a se forma o sarcina depinde de asemenea si de momentul intretinerii actului sexual. Este cunoscut faptul ca o fata/femeie poate ramane insarcinata doar in perioada fertila a ciclului menstrual. In lipsa unor date precise si concrete privind momentul intretinerii sexului, noi ne putem exprima doar niste pareri complet subiective din moment ce nu ne sunt prezentate datele necesare pentru a se putea da un raspuns care sa fie concludent si corect. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Felicitari, esti tatic.

| COSMIN20041705 a răspuns:

Buna,intai scrie corect nu "RAMAME" ci RAMANE.
Acum hai sa trecem la subiect.
Aici e vorba de mai multi factori:
1. Daca era in perioada de fertilitate
2. Daca ati facut neprotejat
Mentioneaza daca aveai prezervativ sau nu.
Daca aveai prezervativ sansele sa ramana insarcinata sunt de maxim 5% in cazul in care era cumva in perioada fertila
Daca nu aveai prezervativ si era in perioada fertila sansele is 90-95%
Daca nu aveai prezervativ si nu era in perioada fertila is 50 %
Daca aveai prezervativ si nu era in perioada fertila sansele is de 0.01%