| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si am imprumutat un "prieten" in varsta de 18 ani cu enorma suma de 3180 lei. Banii i am strans din vanzare de telefoane. Cumparam mai ieftin, dadeam mai scump. Toti banii erau facuti de mine. Mi.a zis sa ii dau ca scoate niste telefoane la abonamente iar zilele trecute mi-a zis ca nu au iesit si ca mi da el dar nu acum c nu are. Clar teapa. Stiu, stiu. Nu o sa ma mai incred in viata mea in mangleli de genul. Nu e prima oara cand mi se intampla asa ceva. Am pierdut si sume mult mai mari (deci sunt un tampit cu acte in regula) dar hai sa nu criticam si sa rezolvm problem. Nu vreau critici. Vreau sa stiu cum ar suna plangerea la politie cu care vreau s il sperii. Cum sa o formulez iar inainte sa o depun pe bune la politie, sa i o trimit. De ce? pentru ca tipul are antecedente si la urmatoarea greseala o incurca. el mi-a zis.o. De ce s-a riscat cu mine cand stie ca ii se intampla nasoale la urmatoarea prostie? Pentru ca nu se astepta de la mine sa ajung la asa ceva. Adica la plangere. Si inc nu stie ca o planuiesc. Ca nu o sa le spun parintilor. Si nici nu o s o fac. Vrea sa ma descurc singur, cum i am si facut. Mama stie doar de 800 lei ca i am dat. Stiu, nu o sa mai fac asa ceva
Revenind la plangere, cum ar trebui sa sune? Dac nu credeti, va rog nu comentati. Nu as avea de ce sa mint cu asa ceva.
Funda!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai un act semnat de el ca a primit suma respectiva, poti face plangere la politie, dar daca nu ai nimic doveditor ca i-ai dat bani, atunci Politia iti rade in nas, ca nu pot face nimic pentru tine.

| Hoskero a răspuns (pentru Violleta2022):

Am absolut toate mesajele pe Facebook. Toate, in care zice ca ne descurcam, in care intentionat il intrebam cat mai are sa imi dea si imi zicea. Fara emoticoane sau alte cele care sa para ca glumeste. Inclusiv locul in care i am dat 1500 lei are camere si se poate vedea acolo

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hoskero):

Te asigur ca Politia nu va lua in considerare nimic din FB si camere, nu sta nimeni sa investigheze ceea ce tu i-ai dat cu buna stiinta si fara nici o chitanta semnata.
Daca viata iti era amenintata si aveai inregistrare ca ti-au pus cutitul la gat s ale dai bani, se putea rezolva ceva, dar in acest caz, cand tu i-ai dat bani cu buna stiinta si fara acte, este pierderea ta.
Poti sa-l sperii daca il ameninti ca-l dai pe mana recuperatorilor, dar daca nu are de unde sa-ti plateasca, tot nu iti va platii.