| Andreiskate01 a întrebat:

Am 17 ani iar părinții mei nu mă lăsa să fac mai nimic. Am două mari obsesii una este skateboarding iar alta bmx, dar abia am reușit să îi conving să îmi cumpere un skateboard din banii mei. Alții fac ce vor ei, iar părinții nu le zic nimic, își cumpără ce vor ei din banii lor. Da știu nu sunt cel mai cuminte copil, nu mă prea omor cu școala, dar în ultimul timp am avut numai note mari, stau la ore, nu vreau să stau noaptea târziu ca alții, dar vreau și eu sa merg cu skateboardul in oraș. Nu ma lasă, zic că mă poate lovi o mașină, dar viața este imprevizibila, ți se poate întâmpla la fel mergând normal pe drum. Vreau sa mă angajez, nu mă lăsa, nu i-am rugat să îmi cumpere un bmx din banii lor, numai sa mă lase să mă angajez ca să mi-l iau și tot nu vor. Am pierdut o grămadă de timp degeaba și tot nu înțeleg de ce taicămiu crede că dacă taicasu l-a ținut cum a vrut el poate să mă țină și pe mine și chiar crede că dacă zice să nu fumez nu fumez, dacă zice să nu beau energizante nu beau, fac tot ce îmi trece prin minte, in ultimul timp am inceput sa joc baschet și să fac sport, dar li se albește părul că stau o oră în oraș așa că nu ar trebui sa fie uimiți pentru că fumez. Ar vrea să fac ce vor ei, dar nu este alegerea lor, este a mea, li se pare că reușesc in viața dacă ajung eu ce își doresc ei.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Parintii tai te iubesc prea mult si fac tot posibilul sa te protejeze, fiindca riscul sa fii lovit de masina este extrem de mare.
Obsesiile astea ar trebui sa le canalizezi spre un sport care este facut in siguranta, intr-o sala: handbal, volei, baschet, inot, tenis samd.

Acelasi lucru i l-am spus si eu lui fii-miu care era obsedat de motocicleta si pana cand a murit prietenul lui, izbit de o masina, nu m-a crezut. Intre timp si-a luat permis auto si sofeaza de peste 10 ani, dar niciodata nu a mai vrut sa-si ia motocicleta.

Nu-i nimic sanatos si safe daca iti iei skatebord sau bmx fiindca sunt soferi teribilisti, care acum pun mana pe masina si sofeaza nebuneste nerespectand nici o regula de circulatie, fara sa le pese ca pot lovii un copil cu bicicleta sau cu skatebordul.

Vei avea dreptul la alegerea ta DUPA 18 ani cand esti major, dar intre timp esti copil si esti fara frica, odata ce esti incapabil inca sa discerni binele de rau, pericolul de siguranta.
Asculta-ti parintii, ca nu-ti vor raul, dimpotriva!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tu ce fel de părinte o să fii?

| Andreiskate01 explică (pentru sadrian46):

Unul care se gândește ce vrea copilul la ce își dorește el nu sa mă simt împlinit că el ar ajunge in viața ce vreau eu că asta e problema părinții aleg pentru copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești copil problemă la 17 ani pentru părinții tăi.