| Anonim31189 a întrebat:

Am 17 ani, merg pe 18 ani si am o problema, ma consider urat, adica consider ca arat foarte urat, am fruntea ascutita, acnee de vreo 4 ani si nu am avut o prietena.
Am prieteni multi, dar parca cand vine vorba de aspectul meu lumea se fereste, am intrebat o prietena odata daca arat bine, si s-a uitat ciudat la mine si a zis ca nu pe un ton ironic si jenant.
De multe ori cand ma cert cu cineva, mereu sunt criticat de faptul cum arat, stii atunci cand te injuri cu cineva, ei mereu :uratu dracu, ba ce fata ai, etc.
Sincer nu mai suport, nu mai suport sa imi fie rusine sa ies afara ziua pentru ca mi se vad cosurile si roseala pe fata...am incercat sa tratez,chiar am incercat, si stiu ca voi o sa spuneti ca o sa imi treaca, dar nu cred.
M-am saturat de momentele stanjenitoare cand vine vorba de aspectul meu.
Uneori chiulesc de la scoala doar pentru ca imi e rusine cum arat si nici acasa nu ma duc, ma duc in diferite locuri ascultand muzica si nu stiu pe unde ma trezesc ca sunt.
M-am saturat, imi e frica sa socializez cu vreo fata pentru ca toate par dezamagite cand ma vad.
Multa lume mi-a spus ca am un caracter super dragut, ca nu doar aspectul conteaza, dar doare sa aud ca sunt urat.
Am depresii si ma simt a nimanui.
Uneori am ganduri suicidale, nu mai suport sa ies acolo si sa se uite lumea ciudat la mine.
Venise vorba de faptul ca lumea se leaga doar de aspectul meu...acum vreo 3 ani am fost la o matusa care nu o vazusem de mic, si acolo era verisoara mea mai mare, 25 de ani, care nu ma vazuse de cand eram mic,si cand m-a vazut a spus, Aau...tu esti? doamne Marius e mai frumos ca tine(Varul meu), si imi amintesc si acum ca am rezistat in mine, am cerut sa ma duc pana la baie si am plans o ora, de ce trebuie sa se ia lumea de mine mereu ca sunt urat? nu poate sa ma injure de mama de morti de orice altceva? de ce trebuie sa mi se reaminteasca mereu ca sunt urat?
Am inceput sa ma uit in fiecare zi, de aproximativ 20 de ori in oglinda, si de fiecare data ma simt dezamagit.
imi e rusine cu zambetul meu, am cativa dinti mai strambi.
Ma simt nasol, nu mai vreau, nu mai.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nu te impaci bine cu lumea atunci fixeazate pe altceva diferit conteaza ca traiesti nu e important sa te iei la harta cu nimicuri din societate, deoarece societatea e cam data naibii.

| Dariusuu a răspuns:

Tu suferi de autoapreciere. De ce nu înveţi să te iubeşti mai mult?

Acele coşuri vor dispărea în curând, îţi recomand să mergi la un dermatolog, nu mai sta pe gânduri.
Spuneai că ai o problemă cu dinţii strâmbi, şi pentru asta există dentist.

Rezolvă-ţi problemele pas cu pas şi cu multă răbdare.

Mult succes!

| Alexandru0007 a răspuns:

Avantajul e ca lumea te tine minte.incearca pe langa urat, cum esti acum, sa fii si destept si atunci vor apela la tine.invata,tine-te de lucruri bune si toti te vor aprecia pentru caracterul tau si pentru sufletul tau.tu esti tanar, astea sunt etapele adolescentei.sunt multi care au suferit transformari cu timpul.ai rabdare cu tine si nu te victimiza. poti sa privesti cu umor situatia asta, decat frumos si prost..stii vorba aia.nu lasa gura lumii sa te doboare.in viata nu conteaza doar aspectul fizic ci ceea ce ai in interiorul tau. wayne rooney,ronaldinho,seal,jay z, alice cooper, actorul steve buscemi, chiar si banel nicolitahappy sunt oameni nu tocmai sexy dar care au reusit in viata, au avut atuurile lor.descopera-ti calitatile si lasa-i pe ceilalti sa te aprecieze pentru ceea ce esti nu pentru cum arati.si fetele vor fi atrase de lucrul asta, frumusetea nu este un atu, e doar un detaliu.ele cauta altceva la un barbat. poti fi mai bun decat oricine din jur daca vrei.lasa prostiile astea.

| Public22 a răspuns:

Doamne, am ramas uimit, nu-mi vine sa cred cati oameni tampiti sunt pe lumea asta, cum sa se ia de tine fiinda esti urat! Eu zic sa stai linistit si sa nu mai iei in seama ce spun ceilalti. frumusetea oricum e trecatoare.

| Anonim31189 explică (pentru Public22):

Tu spui sa nu-mi pese de parerea celorlalti? de ce crezi ca am scris pe TPU? nu pentru parerea voastra?

| Public22 a răspuns (pentru Anonim31189):

Scuze, dar nu inteleg ce vrei sa spui.

| Peaches a răspuns:

Exista produse foarte bune importiva acneei. Vorbeste cu un doctor dermatolog. Atitudinea ta conteaza foarte mult pentru ca se reflecta in aspectul tau. Un aspect ingrijit al hainelor, a pozitiei corpului, atitudinea degajata si glumeata te va face sa te simti si sa arati mai bine. Daca iti este rusine de zambetul tau mergi la ortodont. In general nu trebuie sa te ascunzi de restul lumii ci sa actionezi spre binele tau. Ia hotararea de a avea grija de tine, de a avea rabdare cu tine schimba-ti atitudinea si vei avea rezultatele dorite.
Sper ca asta te ajuta. Have fun!
Fundita?winking

~Roxetta

Răspuns utilizator avertizat
| Z3R0H0uR a răspuns:

Nu am citit tot dar te cam insulti pe tine insuti. Serios acum, te'a facut cineva urat?! Iti pasa de ce zice acea "lumea"? Aceasta e pubertatea, nu te lasa "infrant" de ea.

| TheSymplu a răspuns:

Toti suntem urati cu spume, dar gandeste-te ca mereu va fi cineva, mult mai urata ca tine, care sa se indragosteasca si sa te vada ca printul ei din povesti.