| Nucontaza a întrebat:

Am cazut astazi si mi am scrantit piciorul cred(s-a umflat un pic si ma doare) la ce spital sa merg sa mi l puna in ghips?

6 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Poate nu este cazul sa il pui in ghips.

Pune un bandaj elastic si aplica gheata ca sa se retraga umflatura.

Daca maine nu te-a lasat deloc, atunci du-te la medic.

| χZαнαяєℓ a răspuns:

Bună.
Dacă e entorsă nu trebuie pus în ghips, trebuie pusă vena la loc și trebuie să-ți cumperi o bandă elastică pentru luxații de la farmacie.
Dacă e fractură trebuie să mergi la urgențe (chiar dacă e entorsă trebuie să mergi) să te consulte și să-ți pună ghipsul!
Sănătate!

| mona a răspuns:

Trebuia sa mergi la urgente, poate nu e nevoie sa ti-l puna in ghips

suntserios
| suntserios a răspuns:

Merge la urgente sa te consulte careva, de la scrantit pana la fractura e cale lunga

| Raull7 a răspuns:

Nu e neapărat să ţi-l pună în ghips big grin. Dacă vrei fă-te cu ceva unguent şi apoi îţi pui o faşă să îţi ţina piciorul strâns.

| ParisulTau a răspuns:

Intai de toate pune niste gheata pe el. Apoi poti sa te duci la medicul de familie sa te consulte, iar daca este cazul de ghips o sa-ti dea o trimitere si o sa-ti spuna mai multe detalii. Spor la recuperat!