| Doarof3 a întrebat:

Am început să iau calmante, pentru că proful de mate a devenit stresant...
Mă simt mai bine, dar nu il înțeleg.De ce scoate la tablă unii dintre colegi și le dă doar ceea ce nu știu, apoi mai râde şi de ei?
Eu când ies la tablă si incepe să se ia de mine imi vine rău...Iar colegii au început să mă evite din cauză că acest profesor râde de mine și mă jigneste.Au început toți să mă considere proasta clasei, chiar dacă nu iau cele mai mici note.
Totul devine stresant.Mama mă înțelege şi mi-a spus să rezist un semestru, iar pe urmă mă transfer.E mult şi s-ar putea să mă îmbolnăvesc de inimă pentru că tremur non-stop la orele lui, iar inima imi bate repede de frică.
Niște sfaturi încurajatoare vă rog?

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

E a nu stiu cata oara cand pui intrebari despre proful asta.
Daca un profesor ajunge sa jigneasca, sa terorizeze un elev si sa il faca de ras in fata clasei el nu mai are ce cauta la catedra. Nu sunt elevii de vina pentru viata ratata pe care o are el.
Asa ca singurul sfat pe care ti l-ar da un om sanatos la cap e sa te cari naibii din liceul ala? Vrei sa stai 4 ani acolo si sa fii bataia lor de joc?
Parintilor le-ai spus?

| Doarof3 explică (pentru Bondarel99):

Le-am spus, dar nu au ce face decât după un semestru...

| Freya1 a răspuns:

Si eu am avut problema respectiva la scoala si nu o data.
In generala am patit asta cu profesorul de matematica pentru ca stateam pe aceias parte de banci cu niste eleve pe care el nu le suporta si m-a bagat in aceias oala cu ele.Mereu ma scotea la tabla pe exercitii extrem de grele, ma lasa sa le fac singura daca nu stiam ma trimitea la loc si imi punea doi.Cand scotea pe altcineva ii dadea exercitii mai usoare si ii si ajuta si nu le punea nota.Si asta s-a intamplat pana in clasa a 8a cand m-a lasat corigenta (specific a asteptat pana in clasa a 8a) ca sa nu pot intra la liceul pe care il vreau eu desi aveam media 8 si ceva.
Cand am fost in primul an de liceu am avut probleme de sanatate si am inghetat anul si o data cu mine si o colega de a mea cu care m-am inteles ca sa ne inscriem in celalalt an la un alt liceu. Unde ce sa vezi, toate bune si frumoase pana la ora de mate si chimie unde cand au auzit profesoarele ca am inghetat un an au inceput sa se comporte cu noi ca naiba, sa ne jigneasca sa ne acuze si arate cu degetul.Ba mai mult cand am dat ultimul test pentru clarificarea notelor la mate dupa ce am scris doua coli cu exercitii, definitii, tabele etc pe noi sa nu ne treaca si pe una ce scrisese nici un sfert de pagina sa o treaca mai departe.
Nu vreau sa fac pe victima, nu vreau sa am mania persecutiei dar chiar te inteleg.Eu am avut anxietate ce sa accentuat si mai mult in momentul in care am dat peste niste oameni ce nu stiu de ce au ales o meserie pe care nu o suporta, pentru ca da din punctul meu de vedere exista la noi in tara niste animale numiti oameni ce au drept sa munceasca cu copii fara macar sa aiba habar cum functioneaza mintea unui copil.
Cum sa rezisti? Incearca sa nu il bagi in seama si mai ales sa vina mama ta la scoala sa vorbeasca cu el.Sa ii explice "domnului" profesor ca nu prin jigniri si injosiri educi un copil ci prin rabdare si intelegere.

| Doarof3 explică (pentru Freya1):

Nu există cale de mijloc, la noi proful prinde si mai tare ciudă dacă vorbesc părinții mei
.

| Freya1 a răspuns (pentru Doarof3):

Foarte bine si atunci te persecuta si poti sa mergi mai departe la director.Nu poti sa fi jignita si injosita doar pentru ca nu te pricepi la o materie sau nu te poti acomoda intr-un anumit mediu.In fond este scoala, mergi acolo sa inveti si sa te educi nu sa stai cu stomacul in gura de frica profesorului.

| Donsavas a răspuns:

Nu te stresa,profesorul nu are nimic cu tine. În timp ce tu te gândesti acum la problemele astea emotionale, colegii tai fac probleme la mate sau chiar ies pe afara. Al tau profesor sigur are alte treburi sau plăceri, nu ar avea de ce să te cicaleasca pe tine! Tot ce vrea un profesor de la un elev e sa stie ca isi face treaba si ca elevul este prezent mental la ore. Treci peste! Colegii te vad prea afectată de toate astea si de aceea te ocolesc, nu de comportamentul profesorului, tine minte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un sinur semestru. Ai răbdare și încredere pentru că o să treacă.