| mee_4833 a întrebat:

Am sa va pun o intrebare... eu sunt o fire care se consuma si pentru cea mai mica chestie (stiu ca nu e bine) si nu suport ca lumea sa fie suparata pe mine. Pun la suflet orice, sunt o fire mai slaba, desi incerc sa nu arat asta. Cum as putea sa schimb asta? Adica sa nu--mi pese de parerile celorlalti si sa am mai multa incredere in mine? Ma framanta chestia asta de ceva timp si chiar vreau sa ma schimb (desi sper sa nu fac o greseala)...Va rog, un sfat, ceva :*

1 răspuns:
| Irinna a răspuns:

In primul rand,gandeste-te ca nu parerile tuturor conteaza,lumea este rea in zilele noastre si sunt putini oameni care iti vor binele.Fa o lista cu cele mai importante persoane pentru tine si sa stii ca doar parerea lor conteaza(ai grija ca persoanele pe care le ai pe lista,sa fi sigura ca orice ar fi sunt alaturi de tine si ca mereu iti vor spune adevarul in fata).
Chiar daca auzi vorbinduse pe la spatele tau nu baga pe oricine in seama,nu lumea te creste si nu lumea iti da sa manci, sa te imbraci, nu-ti da lumea un pat unde sa dormi in fiecare seara.
Cred ca ai sub 16 ani, te vei maturiza si vei deveni puternica.
Tine minte doar parerea celor apropiati conteaza!