| Iamlost a întrebat:

Am și eu o problema. Sunt intr-o depresie destul de gravă de ceva vreme. In casa mea este o atmosfera oribila, părinții mei nu se mai înțeleg deloc și aproape ca nu își mai vorbesc și am o mama care iși petrece tot timpul la mine in camera și vrea sa îmi controleze viața. Am o relație la distanța și ea îmi spune ce sa zic și nu ma lasa sa spun ce vreau și multe altele. Problema e ca nu mai pot așa. Sa trăiesc cu cineva care încearcă sa ma controleze și când ea nu mai are chef sa ma oblige sa ma despart de el. Și dacă ma opun îmi ia telefonul și nu mai am cum sa comunic cu el. Am nevoie de sfaturi urgent multumesc.

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi pare rău! Uite ai putea să vorbești cu ei. Să le spui că nu trebuie să fie așa și că ar fi mai bine să pună punct relației ca să nu mai fiți toți cu nervi, stres, griji. Sau găsește niște poze vechi și uitați-vă la ele împreună, asta îi va mai "înmuia" puțin, poate. Spune-i mamei tale că ai nevoie de intimitate! Că nu te va putea controla mereu! Că ai nevoie să greșești ca să înveți. Mama mea de exemplu mă ignoră. Eu trebuie să o ascult, dar ea se face că plouă când spun ceva. Încearcă să o ignori puțin. Încercă să îi demonstrezi că poți decide tu pentru tine și nimeni altcineva! Du-te pe la rude, discută cu una apropiată! Discută cu un profesor, o colegă, chiar și unui necunoscut îi poți cere un sfat. Întreabă o persoană în vârstă. Nu te închide în tine! Vei avea de suferit în viitor! Nu te lăsa moale! Tot ce e slab pe lumea asta dispare ușor! Fii tare! Baftăwinking!