| ancutza_7147 a întrebat:

Am vorbit cu niste amici mai mari de ai mei si am stabilit sa mergem in oras sa mancam o pizza.
Problema mea ar fi qa nu ma prea descurc cu tacamurile mai ales cand vine vorba de pizza e toata asa mare si rotunda nici nu stiu de unde sa tai.
Mergem la un restaurant ei fiind mai mari stiu cum ce, nu as vrea pur si simplu sa iau cu mana m-as face de ras.
Ajutati-ma va rog.

5 răspunsuri:
| TяαfιcAnTaDєIυβιЯë a răspuns:

Buna... uite cateva informatii despre ce sa nu faci la un restaurant:
Chelnerul nu trebuie crutat. Comanda trebuie sa fie un test de anduranta pentru el. Daca vi se pare ca reactioneaza prea prompt la comanda, schimbati-o si reveniti asupra ei de 2-3 ori, pana il zapaciti complet, pentru a avea ocazia, cand va aduce cordon bleu in loc de melci cu usturoi, sa ii dovediti incompetenta.

Nu va comportati ca si cum ati fi spioni sub acoperire. Vorbiti si radeti cat mai tare, fara sa va fie rusine. Poate vor si ceilalti sa auda glumele sau povestioarele savuroase despre sef, de la serviciu.

Nu va chinuiti sa mancati cu stanga, daca sunteti dreptaci. In fond, nu va chinuiti sa mancati nici cu furculita. Mancarea e si mai savuroasa cand se mananca cu degetele (copanul de pui de exemplu) - va puteti sterge pe fata de masa, servetul e doar ca sa nu va patati pe pantaloni (el se introduce cu un colt sub nodul cravatei sau sub lantul de aur). Supa se poate sorbi direct din castron iar la sfarsit farfuria se sterge cu o bucatica de paine.

Nu va scobiti cu degetele in dinti. Pentru asta exista scobitori. Se afiseaza larg dantura, apoi se foreaza cu incredere dupa resturile de salata. Nu trebuie sa va acoperiti cu palma, asta va va ingreuna procesul. Deschideti gura larg si curatati periodic scobitoarea pe fata de masa.

Daca - doamne fereste! - nu ati terminat tot din farfurie, nu cereti chelnerului mancarea "la pachet", ci mergeti pregatiti cu pungulita de plastic in geanta si varsati rapid si cu dexteritate continutul farfuriei inauntru.

Va uram pofta buna.

Sper ca te'am ajutathappy

| Muflă a răspuns:

În general pizza se mănâncă cu mâna, deci n-ar trebui să-ți faci griji 0_o Anyway, eu folosesc tacâmuri pentru că am pitici pă creier. Furculița în stânga, cuțitul în dreapta etc. Îmi asum că nu ai 6 ani și știi regulile. Eu o tai mai întâi în triunghiurile classice. E imposibil să nu fi văzut o pizza tăiată la viața ta. Apoi iau o bucată și tai bucăți mai mici pe parcurs thinking Cam asta e. Teoria tăiatului pizzei lol.

| unknownboy a răspuns:

Pai nu stiu ce sa zic...astepti nu te grabesti.si ii vezi pe ei cum fac. apoi usurel faci ca ei big grin.

| MicutzaaPooh a răspuns:

Poti sa mananci si cu mana nu e nimic, eu asa mananc pizza si nu mi-a zis nimnei nimic, nu s-a uitat nimeni ciudat la mine... Dar daca toata lumea de la masa mananca cu tacamurile ar fi cazul sa mananci si tu la fel happy NU UITA : furculitza in mana stanga si cutitul in mana dreapta laughing :*

| Raya_9247 a răspuns:

Furculiţa este ţinută în mâna stângă când utilizăm cuţitul în acelaşi timp cu ea, când terminăm de tăiat cu cuţitul bucăţica pe care voiam s-o mâncăm, trecem furculiţa în dreapta(daca poti manca cu stanga nu mai e nevoie sa schimbi furculita in mana dreapta)...sau poti astepta sa faca unul dintre amici tai primul pas si faci si tu ce fac si ei happy