| Legend123 a întrebat:

Ar trebui sa ma apuc de fumat?worried am 14 ani toti colegii o fac si spun sa o fac si eu dar nu stiu ce sa zic..nu prea as fuma dar toti rad de mine ce sa fac? sa ma apuc?

Răspuns Câştigător
| HinataYuno a răspuns:

Nu fa asta. Nu te lasa prada anturajului, nu fa greseala asta. Iti strici sanatatea, banii. De 14-15 lei, mai bine iesi in oras sau iti iei o revista/ceva ce iti place sau iti strangi. Si ai de abia 14 ani, nici gand la varsta asta. Plus ca esti in continua dezvoltare, esti adolescent, nu te vei dezvolta armonios daca o faci. Fii puternic, rezista.

11 răspunsuri:
| cat a răspuns:

E tare cine rezista unei tentatii inutile nu cel care cedeaza ca sa fie in rand cu niste asa zisi prieteni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Rad de tine ca vrei sa traiesti mai mult si sanatos? idioti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ei s-ar arunca de la balcon, ai face și tu la fel?

| Melcul a răspuns:

Nu te apuca deloc, chiar daca ei rid de tine nu trebuie sa-i bagi in seama. Tigarea este ca un drog nu prea te mai poti lasa daca te ai apucat de fumat.

| Cigarettă a răspuns:

Mda. straight face.
În ziua de azi e chiar la "modă" să te iei după ce spune X şi Y. Dacă ţi-ar spune "aruncă-te după un bloc" ai face-o?
Dacă vrei să te apuci, te apuci de fumat, nu vrei, nu te apuca. Nu are cum să te oblige! + gândeşte-te la sănătatea ta :, dacă tu te îmbolnăveşti pe "prietenii tăi" îi doare fix în cotwinking.

| RiRikk a răspuns:

Eu, sa fiu in locul tau n-as face-o! Esti o persoana tanara si nu ai habar la cate boli te expui incepand sa fumezi. Poti sa faci cancer pulmonar si multe altele. Ignora-i daca tu nu simti nevoia sa fumezi. Nu iti spun sa nu fumezi, orice adolescent face in viata lui chestii de genul dar mai asteapta un timp.

| mariusraduica a răspuns:

Nu. Sa nu faci greseala asta nici o data! In primul rand iti vei imbolnavi plamanii. Apoi, termini clasa a 8 a si te scapi de ei.

| Szecsi a răspuns:

În niciun caz! Nu-i poţi numi "prieteni" dacă nu te acceptă aşa cum eşti. În plus, tu trebuie să faci ceea ce simţi, nu ce-ţi zic alţii. Eu fumez de 3 ani şi regret. E pierdere de bani şi de sănătate, ca să zic aşa. Aşadar, să nu te apuci. happy

| Legend123 explică (pentru Szecsi):

Ok mersi..nu o voi face eu nu simt nevoia sa fumez nu imi place dar ma gandeam ca as fii in rand cu lumea.dar nu o voi face poate va fi mai bine asa mersi de ajutor.o sa iti dau funda dar nu imi apare funda cu ''declara raspunsul castigator''

| Szecsi a răspuns (pentru Legend123):

Mulţumesc. happy Nu trebuie să te apuci de fumat ca să fi în rând cu lumea. Sunt lucruri mai importante decât fumatul.

| Adrian13nbn a răspuns:

1.Aia nu sunt prieteni! Prietenii te accepta asa cum esti! 2.In orice caz, iti afecteaza sanatatea.Eu iti sugerez sa nu te apuci de fumat, chiar daca,, asa e la moda''! 3.Mai bine lasi acesti,, prieteni'' deoparte si iti faci altii mai buni, care te accepta asa cum esti si nu se intorc impotriva ta doar daca nu faci ce vor ei!winking