| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa imi fac un tatuaj mic pe fata, as vrea sa va intreb, ce parere aveti despre oamenii cu tatuaje pe fata? Cam cat costa? Si daca e foarte dureros si cum i-as putea covinge pe ai mei sa ma lase sa imi fac ( ei sunt genul mai stricti).

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Oribil!
Oricum, chiar daca ii convingi pe ai tai parinti, nu poti convinge pe cel care face tatuaje sa-ti faca, pentru ca-i ILEGAL sa faci tatuaje la copii si minorii sub 18 ani.
Asadar, pana la 18 ani, poate iti va veni minte la cap, sa nu-si distruge viitorul si o posibila cariera, cu tatuaje pe care le vei regreta vreodata.

| Eireann a răspuns:

Nu ce parere am eu sau x si y ar trebui sa te intereseze. Intreaba-te ce parere o sa aiba un potential angajator. Cum o sa fie cand o sa ai 30, 40 de ani? Nu stiu daca doare sa il faci dar fiindca lucrez la o clinica care indeparteaza tatuaje cu laserul pot sa iti spun ca doare si costa foarte mult sa il indepartezi. Cam de 10 ori mai mult decat sa il faci. Eu am tatuaje: pe brate, pe spate, pe picior. In nici un caz pe fata. Parintii nu o sa accepte niciodata, nu are sens sa incerci. 90% din tatuatori nu o sa accepte sa il faca, daca sunt seriosi si responsabili. Eu zic sa te mai gandesti, poate parea o idee buna la 16, 17 ani, dar nu e pe termen lung. Fa-ti un piercing. Macar il poti scoate in situatiile in care"Nu da bine".

| BlackRaven45 a răspuns:

Sunt mare fana a tatuajelor. Chiar vreau sa imi fac in multe locuri, dar pe fata in niciun caz. Parintii tai nu vor fi de acord sub nicio forma, iar daca sunt, s-ar putea sa te refuze cel care te tatueaza. Va trebui sa iei in considerare viitorul. Posibil sa te refuze diversi angajatori din cauza tatuajului. O mentalitate destul de gresita, dar asta e realitatea.

Pretul tatuajului difera in functie de marime, culori si complexitate. Un pret aproximativ nu prea pot sa iti dau din moment ce nu ai mentionat mare lucru. In plus, fiecare tattoo artist isi face preturile.

Am sa impartasesc cu tine o modalitate destul de buna pe care o practic si eu. Asa. Daca vrei un model anume pe care vrei sa ti-l tatuezi, iti sugerez sa scoti modelul si sa il pui undeva pe perete. Un loc din camera ta la vedere. Daca peste un an, un an si ceva, inca nu te-ai plictisit de model, atunci da. E o idee buna de tatuaj. De asemenea, nu alege nimic doar pentru ca ''am vazut la x si arata misto''. In majoritatea cazurilor persoanele astea se plictisesc de capodoperele ce si le-au pus pe corp. Un tatuaj trebuie sa aiba o insemnatate, sa simbolizeze ceva din viata ta. Altfel, o sa te saturi repede de el. Asteapta pana implinesti 18 ani cel putin. Personalitatea unui adolescent e schimbatoare ca vremea. De asta, pentru decizii care o sa te afecteze multi ani de acum incolo, e bine sa mai astepti.

Numai bine.

| Sindbad a răspuns:

Daca vad tatuat pe fata un baiat, uite un cocalar, daca-i fata uite o panarama. In ambele cazuri m-as gandi ori ca respectiva/ul a fost traumatizat ori ca nu a reusit sa-si distraga atentia de la plictiseala ori amandoua.

| Gghhjjjk a răspuns (pentru Sindbad):

Te gandesti mult inainte sa judeci.

| Vanesa87 a răspuns:

Nu este o ideea prea buna mai ales ca in societate te degradezi foarte mult si multe porti ti se inchid,dar daca insistii ia in calcul mai multi factori,cum ar fi aspectul fizic,faptul ca o sa te tina toata viata si aspectul se modifica pa parcurs ce imbatranesti, gabdestete ca, chiar daca il scoti va ramane semn ceea ce va fi mai rau decat cu tatuaj, si conttabalanseaza cu interesele tele reale din viata ta si ce vei vrea tu sa faci in viata, dupa decidete