| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma va rog frumos! Vreau sa plec de acasa, dar nu la rude sau la prieteni, la un camin ceva... stiti ceva? In Roman sau pe langa nu stiu. Ajutati-ma va rog din inima. Acasa nu mai pot sta... crying Scuze pentru categorie. Funda

7 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Crize de adolescent/a. Stai cuminte acasa si vezi-ti de vacanta ca acusica vine scoala.

| Watermelon99 a răspuns (pentru DenisIonut01):

Crize de adolescenta? Pai bine frate da pune-te in locul meu 1 secunda. Stau in casa cu bunicii si tatal meu, el nu ma suporta niciodata n-am simtit iubire din partea sa, daca imi iau un corn ma cearta, si nu ma deranjeaza atat de tare oh go on faza e ca ma jigneste, ma face cum are el chef. Nu exagerez deloc. Bunicii ma cearta din orice, mama e in Italia lucreaza imi trimite banii sa imi iau ceva, ii ia tata si daca ii spun lu` mama ca nu-mi da banii ma bate straight face afara nu am voie sa ies oh go on si din putinul timp liber care il am stau pe net, aoleu ce-mi face ca sunt o vaca si stau tot timpul numai pe net, ciudat e ca curatenia, mancarea si restul treburilor care le fac nu le vede straight face. La scoala numai note bune si nu ma laud spun adevarul. Si multe altele oh go on numai Dumnezeu stie ce e in casa la mine.

| DenisIonut01 a răspuns (pentru Watermelon99):

Cati ani ai? pana la 25 ani esti in dezvoltare deci intri in categoria adolescent. Daca ai 18 ani vorbeste cu maicata sa iti trimita bani pe un cont al tau care il poti deschide la banca transilvania fara dobana sau plati pentru deschiderea contului si du-te stai in chirie. Daca esti sub 18 nu ai decat sa vorbesti cu maicata sa ai explici si sa gasiti o solutie.

| PeFuga a răspuns:

Daca sunt doar certuri in familie care nu au o baza reala, sa stii ca sunt specifice varstei si vor trece cu intelegere si compromis din partea ta. Daca este vorba de probleme serioase, gen batai repetate, consum de alcool, abuz de orice fel, infometare (ai tai nu iti dau mancare), alungare de acasa, poti merge la Protectia Copilului sau la Politie. Mai multe detalii vei primi acolo despre ce poti face in continuare.

| LaraLee a răspuns:

Poti incerca o camera in chirie sau la camine studentesti. Costa undeva la 300 ron pe luna cel putin. Mai poti incerca sa stai acasa si sa faci lucrurile sa mearga bine.

| LaraLee a răspuns:

+1 dennix

| Deny98 a răspuns:

Hei. Incerca sa te calmezi si problemele, oricat ar fi de grave, incearca sa le privesti ca pe o pana. Viata este intr-adevar grea. Si eu am vrut sa plec de multe ori de acasa, dar am realizat ca as face o greseala si ca pana la urma, totul se poate rezolva treptat. Daca vrei sa vorbesti serios cu cineva despre orice, contacteaza-ma pe mail dj.denysa98@yahoo.com. Ai grija ce faci si astept sa imi scrii. Calmeaza-te fiindca iti vei face un rau daca pleci.