| nykocrys a întrebat:

Buna am 13 ani si am o problema, este vorba despre un baiat, dar este putin cam complicat.Deci,anul acesta in martie mi-am dat seama ca il plac si lui ii placea de mine si am fost impreuna.In aprilie a venit si ziua mea, si primul saruttongue, insa mama nu stia ca sunt cu el, o luna mai tarziu ne-a vazut sarutandu-ne insa am negat totul. A trecut si vara, iar prietena mea cea mai buna sosise din strainatate, iar eu ieseam cu ea afara.Prietenul iubitului meu s-a indragostit de prietena mea, insa ea nu a vrut sa fie cu el, ceea ce la suparat si a inceput sa se bage intre noi doi, asa ca iubitul meu l-a crezut si ne-am despartit.Consider ca am facut greseala sa nu-i spun mamei, insa acum sunt hotarata s-o fac.De o saptamana ne-am impacat, el a realizat ca trebuia sa ma creada si s-a mai schimbat, insa nu stiu cum sa-i spun mamei ca sunt cu el, fiindca am impresia ca n-o sa accepte sau o sa-mi interzica lucruri de genu: fara saruturi, plimbari, intalniri... ceea ce mie mi se pare o prostie, asa ca am nevoie de ajutorul vostru, multumesc frumos happy

Răspuns Câştigător
| dd9em4 a răspuns:

Eu cred ca o mama trebuie sa inteleaga ca fata ei a crescut si ca e destul de matura sa aiba un prieten.Deobicei parintii se tem de relatiile ce ar putea sa influenteze negativ odreasla lorhappy vorbeste cu ea si demonstreaza-i ca tu ramai tot fetita lui mama cand ea are nevoie de tine si ca scoala o sa mearga tot la fel cu sau fara baieti in preajma.Ai mare grija sa nu o dezamagestisigh e greu sa ii castigi din nou increderea apoi.

12 răspunsuri:
| Dizzydizz a răspuns:

Daca esti sigura ca nu accepta nu ii zice si asteapta momentul potrivit.
Sau zii in gluma sa vezi cum reactioneaza.

| St!L a răspuns:

Este foaret simplu, incearca sa-i spui atunci cand ea este intr-o dispozitie buna. Mi se pare normal sa ai un prieten, chiar daca tu totusi esti mica, ea ar trebui sa accepte.

| Cryssy a răspuns:

Buna scumpo. No pai ce sa-ti spun eu tie. Am fost si eu mai demult in situatia ta. Eu i-am spus mamei mele atunci si nu a avut nimic impotriva.batting eyelashes I-am zis ca nu va avea legatura cu scoala si nu ma va afecta. happy Pai eu cred ca ar trebui sa vorbesti frumos cu mama ta si sa ii spui ca iti place un baiat, ca si el te place. Mama si fiica ar trebui sa fie cele mai bune prietene, chiar daca nu prea se intampla asasad. Incearca sa vorbesti deschis cu mama ta si sa ii spui ca ai nevoie de ea, ai nevoie sa te inteleaga si sa vorbiti ca niste prietene. Stiu si eu ca e foarte important sa te intelegi cu mama ta, pentru ca eu aveam/am uneori nevoie sa vorbesc deschis cu mama si nu prea pot caci eu nu prea am putut avea niciodata discutii cu mama despre aproape orice. Orice ar fi trebuie sa ai o relatie foarte buna cu mama ta.
Numai bine! Ai grija de tine! kiss

| criss:) a răspuns:

eu m am aflat in aceeasi situatie ceva timp in urma...sunt tot de varsta ta
poate ar trebui sa vorbesti cu ea ca si cu o prietena, eu asa am facut si doar m i interzis intalnirile doar cu el, adica sa fim singuri si sa am grija ce fac sa ma vada cat mai putina lume cu el, sau si faca o parere proasta despre mine...mai intai poti sa i povestesti lucruri despre tine, poti sa-i spui ca il placi si ti a cerut sa fiti impreuna si ii ceri sfatul, o intrebi daca ar fi bine sa l accepti, sa vada ca ai incredere in ea si ca vorbesti despre 'problemele' tale cu ea
oricum la mine a fost degeaba ca am vorbit cu ea caci nu mai suntem impreunacryingsucces si ai grija ce faci... iubiti-va multlaughing

| spyceygirl a răspuns:

Pai spune-i ca aceste intalniri nu vor fi prea dese(si chiar nu trebuie la incept, ca sa se obisnuiasca), ar trebui chiar si sa i-l prezinti(daca tu ai inceredere in el, si crzi ca mama ta l-ar accepta(pana la urma sunteti mama si fiica trebuie sa aveti aceleasi gusturi)), mama ta va vedea ca nuje ste smcheras(sper ac bnu e, de asta se tem mamele))
a mia este o problema, ce varsta are? daca este mai mare o sa fie cumva mai greu sa accepre mama ta, dar tot spune-i
un sfat:spune-i cat mai repede, o sa vezi ce usor va fi si vei spune dupa aceea, pentru asta mi-am facut eu griji?
bafta!

| aniohetova a răspuns:

Pai avand in vedere ca v-ati impacat, eu cred ca ar trebui sa spui pentru ca, pana la urma e mama ta si ar trebui sa stie tot. Si oricum nu stii ca minciuna are picioare scurte? Asa ca. Mai bine spune-i si roag-o sa te inteleaga, spune-i ca din moment ce ea nu te lasa sa ai un prieten din cauza asta nu i-ai spus si ca sa aprecieze si asa mai departe, ai putea vorbi cu el sa il prezinti.batting eyelashesIi poti spune mamei tale ca relatia cu el nu iti va afecta in niciun mod scoala si ca nu o sa faceti prosti :p.Cam asta e, cel mai bine vorbeste cu ea si spune-i de sentimentele tale si o sa vezi ca o sa aprecieze ca ai decis sa-i spui adevarul. Sper sa te inteleaga. Succeshappy

| BuBuLyNa a răspuns:

Ii spui ca e un prieten mai bun si ca sunteti impreuna, va iubiti, fa si tu comparati intre fetele tale din clase ii spui"mami uite Diana(de ex) sta si ea cu Vasile. Ii promiti ca nu va sarutati si voi va sarutati dar sa nu va vada ea si gata mare branzatongue! Succes! Bafta!

| Anna' a răspuns:

Hm. Poti sa'i zici ca e imposibil sa nu se fi indragostti si ea cand era de varsta ta.Roag'o frumos. Spune'i c avremurile s'au schimbat si ca'ti doresti din tot sufletul sa fii cu baiatul ala, mai ales cu permisiunea ei.Baga si tu expresii siropoase gen: daca tu esti de acord promit ca..."nu stiu celaughing. mama ar fi de acord sa am un iubit, doar sa am tin de carte in continuare laughing.>big grin

| nykocrys explică:

Multumesc pentru raspunsuri insa imi cer scuze ca nu am explicat mai bine, ar trebui sa adaug ca acest baiat este cu mine in clasa, deci ii cunoaste si parintii, si pe el, iar o alta problema ar fi ca in clasa a 5-a am fost cu el, i-am spus mamei, insa cand am adus vorba de sarut, mi-a interzis sa mai fiu cu el(recunosc ca eram mica atunci), insa acum am 13 ani, deci...cred ca e ok sa am prieten acum...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing o intrebi si tu cand o vezi bine dispusa, la ce varsta a avut primul ei prieten, apoi ii zici ca e prietena ta cea mai buna.blabla mai gasesti tu ceva care sa o impresionez...si apoi ii zici ca sper sa nu te superi pe mine dar eu am un prieten, pe care il plac si ma place si am considerat ca esti mama mea si trebuie sa afli, deoarece cateodata mai am nevoie de sfaturi si tu esti in masura sa mi le dai si am incredere in elewinkingwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Offff...eu zk sa ii sp mamei tale este normal sa ai un prtn Dar intai ia`o de o parte si zii roag`o sa te lase sa i`l prezintzi spune`i ca nomai sont timpurile alea aiurite ca sa fie de akord ca el promite`i si u ceva.gen:n`o sa iti gresesc nikiodta, o sa fk c vrei u laughingnumai lsa`ma sa fiu ca el[; x]si sa vz ca o sa acc, no are c sa zica pentru ca si ea cand era de varsta ta, s`a indragostit e imposibil, si spune`i mai amanuntzith ce s`a int intre tine si el, explica`i totul, si ea o sa isi aduka aminte de kopilaria ei si o sa te intzeleag, o sa iti dea sfaturi.etc.Succes!

| sasha22alexa a răspuns:

Nu ii spune pentru ca risti sa nu te mai lase sa te intalnesti cu el. Las-o sa afle singura apoi ii vei explica happy