| Fsdalajdljaljdvndnlgd a întrebat:

Buna,am 15 ani si as vrea sa ma apuc de sala pentru ca sunt foarte slab.Am doar 55kg si sunt inalt (1, 80 ), va dati seama cum arat la 1, 80 cu 55 de kg..in fine.
Mi-ati putea da ceva sfaturi de inceput gen ce exercitii sa fac mai mult,cate serii,cate repetari,despre alimentatie,daca este bine sa imi iau niste produse de pe site-ul myprotein si cat de des sa le consum si in ce cantitate,cu ce greutate sa incep, cum trebuie sa incep incalzirea inainte de antrenament, cat timp sa lucrez pe zi si de cate ori sa ma duc pe saptamana.
V-as fi foarte recunoscator daca m-ati putea ajuta big grin

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

In primul rand te invidiez sincer la cate kg ai,esti foarte slabut perfect pentru sala, vei avea un corp hot daca te ti de culturism, hai sa incepem cu realitatea fiecare individ difera ca genetica asa ca oricine isi va sfaturi este imposibil stiintific sa reuseasca sa te ajute pe tine, multi dau pareri personale, multi sunt fac reclama ca si ei trebuie sa traiasca, multi isi vor spune suplimente multe desi nu exista nici un studiu care sa indica ca ai nevoie de 2 grame de proteina per 1kg https://bayesianbodybuilding.com/......ybuilders/
mergem mai departe si aflam ca exista o gena care inhiba cresterea masei musculare la un moment dat, multi isi vor spune ca cresti in masa musculara rapid vrajeala in fapt culturisti au o predispozitie genetica, daca eu iau 100 de subiecti le supun unor indentice exercitii rezultatele vor diferi, man du-te la sala fa un program saptamanal eu recomand asta https://www.bodybuilding.com/fun/built-by-science-day-1.html
isi si arata ce sa faci video plus prezentare,dupa cum vezi lasa suplimentele si manca multe oua,carne de porc,pui,legume, fructe, lacate, slanina, nuci, maslini negre etc
de ce grasimii? ca creste hormonul natural al barbatului testosteron
inca ceva conteaza si ora cica la ora 17 e cel mai ok
https://bayesianbodybuilding.com/best-time-to-work-out/

| Fsdalajdljaljdvndnlgd explică (pentru RAY):

Mersi mult de tot..si cu ce greutate mi-ai sugera sa lucrez pentru inceput?

| RAY a răspuns (pentru Fsdalajdljaljdvndnlgd):

Hai sasi spun ceva studiile au dovedit ca repetitile multe cu greutati medii 30ms sunt foarte bune si ridicari cu greutati mari 90 mersi combinate cresc mai repede masa musculara
studiu
https://www.topculturism.ro/greutati-mici-vs-greutati-mari/

| Fsdalajdljaljdvndnlgd explică (pentru RAY):

Mi-a spus ala de mai sus ca trebuie sa ma ingras si dupa sa ma apuc de sala...pot sa incep de acum fara nici o problema, nu?

| RAY a răspuns (pentru Fsdalajdljaljdvndnlgd):

Man aici nu sunt aici persoane care au vreo calificare in domeniu, nici eu n-am dar din cate mam documentat nu e nevoie sa te ingrasi si sa bagi culturism, nu crede asa usor orice lucru

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Unii cresc mai bine cu 2, 2g proteine/kg corp, altii nu. Depinde de organism. Studiile nu au fost facute pe zeci de mii de persoane ci pe cateva...

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

20 de studii si nici nu a dovedit ca ar face vreo diferenta 2, 2 grame per kg, cum ar fi asa sa fie si cu un tratament nici un studiu sal dovedeasca dar sa fie vald
zi-mi un studiu care sa dovedasca ca este nevoie de atat de multe proteine? ca nu a fost facut pe mii de persoana nu e o dovada, tu stii ce inseamna stiinta? a putea repeta un experiment nici un studiu nu a dovedit acel mit desi e un mit

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Care altii, da-mi un singur studiu cu acei alti

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Nu stau sa caut acum, nu am timp, dar crede-ma ca iti ia putin sa gasesti MUUULTE studii de genul acesta.
Incearca sa te uiti la atleti/culturisti cam cat consumawinking

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

El e incepator nu-i atlet, azi am vazut o fata care cosuma 4000 de calorii per zi, desigur ca pentru ei conteaza multe, fata baga 6 ore cu bicicleta la viteza de 25 km, astept un studiu de la tine ca eu nu gasesc

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Pot manca si 5000 kcal pe zi si sa stau toata ziua in casa fara sa ma ingras. Ti-am spus, suntem diferiti.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Nu exista asa ceva, manca tu 5000 de calorii sa vezi ca te vor ingrasa

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Am incercat, nici macar un kg happy

Sa nu mai zic de un amic care mananca 3000 kcal zilnic, fastfood: shaorme, mancaruri de la KFC si McD., dulciuri cat incape, face asta de cand il stiu, de ani de zile, are patratele si i se vad venele f bine pe abdomen si picioare. Mai zi ceva laughing

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

Si nu practica niciun sport, e sedentar.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Manca 5000 de calorii timp de 7 zile imposibil sa nu pui un kg pe tine, daca are o rata de 2000 de calorii plus efortul care il face ajunge la 2500, normal ca nu se ingrasa, 1kg de grasime este 7000 de calorii,sa numai faca efort si sa mance grasimi multe si dulciuri, faza cu voi slabi e ca voi credeti ca mancati mult, iar cei grasi cred ca manca putin, incearca sa manci multe grasimi, treci pe mancat slanina 1 kg pe zi apoi sa vedem

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Cine stie daca si manca 3000 de calorii, cei slabi exagereaza ca manca mult, kg nu vin peste noapte, mancati multe dulciuri, grasimi si veti vedea rezultatele

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Eu am avut 56 de kg acum 4 ani, nu te ingrasi usor

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Nu exagerez. Doar in pauzele scolare manca peste 1000 kcal din dulciuri. Crezi ca atat manca toata ziua? Mai ieseam la o pizza, mai manca 1000 kcal +...+ ce mai manca acasa. Stiu ce zic, desigur, crezi ce vrei, dar sa ai patratele si sa ti se vada venele pe picioare mancand numai mancare proasta si fara sa faci sport... spune multe.
Te ingrasi usor daca ai un anumit tip de metabolismwinking

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Eu nu prea pot manca alimente bogate in grasimi. Am si renuntat la mancarurile in ulei. Dar consumam intr-o perioada destul de multe + dulciuri si nu m-am ingrasat.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Repet cei slabi exagereaza sau au asteptari mari cand manca mai mult, si eu mancam dulciuri si eram slab dar rar de cand am inceput sa mancat zilnic s-a vazut in timp in 2, 3 ani nu peste noapte, asta cu metabolismul din contra tu ai un metabolism mai mic ca o persoana grasa

27 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Cauta pe google, pe Youtube, antrenamente incepatori. Cauta AngelFitness, Alex Stoian, Radiu Antoniu. Pierzi cateva ore, dar va merita, ai sa vezi. Mananca mult, 3000 kcal/zi, nu exagera cu dulciurile sau fastfood-ul, incearca sa mananci 2g proteine/kg corp. O sa cresti in masa musculara, mai greut, dar vei creste. Fii perseverent.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Cam scartie faza cu 2 grame per kg, nici un studiu nu a dovedit asta
Tarnopolsky et al. (1992) observed no differences in whole body protein synthesis or indexes of lean body mass in strength athletes consuming either 0.64g/lb or 1.10g/lb over a 2 week period. Protein oxidation did increase in the high protein group, indicating a nutrient overload.
• Walberg et al. (1988) found that 0.73g/lb was sufficient to maintain positive nitrogen balance in cutting weightlifters over a 7 day time period.
• Tarnopolsky et al. (1988) found that only 0.37g/lb was required to maintain positive nitrogen balance in elite bodybuilders (over 5 years of experience, possible previous use of androgens) over a 10 day period. 0.45g/lb was sufficient to maintain lean body mass in bodybuilders over a 2 week period. The authors suggested that 0.55g/lb was sufficient for bodybuilders.
• Lemon et al. (1992) found no differences in muscle mass or strength gains in novice bodybuilders consuming either 0.61g/lb or 1.19g/lb over a 4 week period. Based on nitrogen balance data, the authors recommended 0.75g/lb.
• Hoffman et al. (2006) found no differences in body composition, strength or resting hormonal concentrations in strength athletes consuming either 0.77g/lb or >0.91g/lb over a 3 month period.

Over 20 other studies have consistently failed to find any benefits of more than 1.6g/kg/d of protein.

https://www.facebook.com/......572043508/

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Dovada cu gena care inhiba cresterea in masa musculara https://www.youtube.com/watch?v=dChhzNGHgnA
cerceteaza mai mult, nu crede pe oricine, multi la sala isi vor spune de multe suplimente ca nu vei creste daca nu le iei tu baga asa cand ridici greutatea o ridici rapid cand o cobori lent, multumesc de fundita
How to Increase Testosterone Naturally | Science Explained
https://www.youtube.com/watch?v=yoP6NCGb3oM

| SergiuMT a răspuns:

Mai intai ingrasa-te pana pe la 65-70 de kg si dupa aceea apuca-te de sala caci nu ai ce sa arzi, esti practic scheletel|(fara suparare), du-te la farmacie, ia-ti niste vitamine, care sa iti dea si pofta de mancare, ingrasa-te vreo 15 kg si dupa aceea du-te la sala si umfla-te in muschi. Serios acum, mai ingrasa-te ca sa te apuci de sala.

| aXy99 a răspuns (pentru SergiuMT):

Ce naiba aberezi acolo? Nu are nevoie sa arda nimic, ci sa puna pe el. Daca mananca si se duce la sala, va creste in forta si in masa.
PS: La 70kg la 1, 80 o sa ai prea multa grasime! Iti zic din propria experienta, la 70k la 1, 87 nu imi placea cum mi se vedea abdomenul.

| 6Anonim9 a răspuns (pentru aXy99):

Tipule, nu dezinforma cu presupunerile astea despre greutate. Omul asta vrea raspunsuri serioase care sa-l ajute. Greutatea corporala depinde mult de schelet, densitatea oaselor, a muschilor, a tuturor tesuturilor, mai pe scurt. Eu la 75kg, 1.75, am 4pack, iar tu la 70kg si 1.80 zici ca nu aveai un abdomen tocmai perfect. Intr-adevar, nu e nevoie sa te ingrasi. Oricum o sa se ingrase daca ia proteine, pentru ca la varsta lui nu e nevoie de asa ceva. Proteinele vor fi in exces si se vor transforma in lipide, apoi se depun in stratul adipos.
Apuca-te de sala linistit, nu e nevoie sa iei nimic inca, nici sa pui niciun gram de grasime in plus. Daca vei face asta, apoi oricum o sa fii nevoit sa dai jos grasimea. Sa nu mai zic ca nu te ajuta cu nimic.

| 6Anonim9 a răspuns (pentru aXy99):

Apropo, nu asculta sfaturile alora de pe internet. Aia au ca tinta public cu alta categorie de varsta, care au trecut de varsta la care s-au oprit din dezvoltare, nu incepatori minori. Intreaba oameni experimentati de la sala, poate platesti un instructor vreo 2-3 ore ca sa te ajute cu informatiile. Te descurci tu! Numai bine!

| aXy99 a răspuns (pentru 6Anonim9):

Si la 20 de ani cresti ca baiat, stai calm, nu e mare diferenta, doar sa nu ai 12-13 ani.
Evident ca greutate depinde de multi factori, dar de unde sa stiu eu cate kg au oasele si organele lui? Vorbeam in general. Sfaturile bune daca stii sa le aplici pentru organismul tau. Oricum, trebuie sa incerci pe pielea ta unele chestii pentru a vedea cat de bune sunt.

PS: Proteinele se transforma foarte rar in grasimi, ele sunt foarte importante, iar daca mergi la sala si faci multe exercitii cu greutati, vei avea nevoie de proteine mai multe. Nu te ingrasi de la ele. Proteinele au cele mai putine calorii (fata de grasimi sau carbohidrati), nu sunt o problema!