Întrebare recomandată | anamaria82726 a întrebat:

Am 16 ani si o sa ma inscriu la voluntariat. Ideea e ca trebuie sa le dau un mesaj pe mess prin care sa le solicit asta. Cum sa formulez?

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Depinde în ce domeniu vrei să faci voluntariatul.
Poți să specifici asta printr-o scrisoare de genul acesta: "Stimate Domnule/Stimata Doamnă,
Vă adresez această scrisoare de intenție pentru a-mi exprima dorința de a mă implica în activitățile organizației "X". Doresc să aduc o contribuție comunității în care trăiesc, punându-mi în practică cunoștințele și competențele dezvoltate până în prezent. (Este important să specifici și cu ce te ocupi în prezent, de exemplu poți scrie la ce liceu mergi).
Să fii voluntar pentru o cauză nobilă, precum cea a [numele organizație], este o oportunitate de a cunoaște și influența în bine viața comunității și a oamenilor din jur. Privesc cu interes perspectiva de a-mi dezvolta abilitățile de relaționare și comunicare cu diferitele tipuri de oameni, precum și a altor abilități pe care le-aș putea pune în aplicare.
Vă rog să luați în considerare motivația mea pentru integrarea în această echipă. Vă mulțumesc! ".
În partea de jos ar trebui să îți pui numele.
Oricum, mai pe scurt, când vrei să soliciți să faci voluntariat nu trimiți un simplu mesaj, trebuie să fie ceva formal.

| wpetterssone a răspuns:

Bună ziua! Sunt interesat de a fi acceptat ca voluntar în asociația dumneavoastră. Care sunt pașii?