| Commapoint a întrebat:

Am fobie la gandaci si paianjeni.Imi este foarte frica de ei. Daca vad un paianjen simt ca e pe mine si incep sa fiu paranoica.Stiti niste metode sa ameliorez frica asta?

3 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Cea mai buna metoda e sa iti invingi teama luand in mana un gandac sau un paianjen, si sa te convingi ca sunt inofensive pentru noi. Stiu ca o sa fie foarte greu de facut asta, dar o sa vezi ca daca incerci si o sa reusesti, vei trece aproape definitiv peste fobia ta.

| Solitude15 a răspuns:

Buna...am avut si eu acesta fobie si am putut sa scap de ea. gandeste-te ce poate sa-ti faca tie un mic si neajutorat paianjen sau acel micut gindacel care si lui ii este frica de tine (el te crede un om mare si care cu usurinta il poate face bucati ) lor singuri le este frica de tine big grin ce amuzant tie iti e frica de ei si lor le este frica de tine bine sa revenim la tema sau mai este o solutie cum a spus si "sublime89" trebuie sa ii iei in mina nu-ti vor face nimic doar vor merge pe tine si vor fugi le va fi frica de tine big grin fundita happy

| Commapoint explică (pentru Solitude15):

Ma gandesc ca imi pot intra in urechi sau in gura noaptea si chestii de genulrolling on the floor. Simt cateodata furnicaturi pe corp si ma gandesc ca e vreun paianjen si e infricosator. Oricum, o sa incerc sa ma gandesc la ce ai spus tu