| CarminaDenisa13 a întrebat:

Am o mica problema si as vrea sa va cer sfatul.Am 17 ani si sunt mereu trista.Am foarte mult timp liber si recunosc ca gandesc mult prea mult si poate asta ma face asa.Nu pot sa zic ca le am pe toate dar nici nu pot sa ma plang. Efectiv simt un gol imens pe care nimic nu mi-l poate umple si ma confrunt cu el in fiecare zi.Niciodata nu pot sa vad partea plina a paharului ci mereu ma las constransa de lucrurile negative.In majoritatea timpului ma simt foarte singura (eu as vrea sa ies pe afara sa imi schimb viata dar prietenii mei sunt antisociali si nu ies niciodata).Ma simt singura cam de un an si de atunci tot incerc sa schimb ceva in viata mea sau sa ma schimb pe mine doar ca niciodata nu am reusit.Oare este ceva ineregula cu mine? Ar trebui sa merg la un pisholog? Nu stiu de ce dar unii oameni sunt asa de veseli pe cand eu sunt mereu trista si frustrata. Uneori cred ca m-am nascut sa fiu trista.M-am saturat sa ma plang, as vrea sa fac ceva sa imi schimb viata dar uneori chiar nu ma simt in stare.Sunt asa de epuizata psihic cateodata si nu stiu ce sa fac

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Totul tine de autocontrolul tau si de ce vrei sa faci cu viata ta!
Daca vrei sa te izolezi si sa-ti plangi de mila, atunci vei intra in depresii si vei ajunge o umbra stearsa, ocolita de lume, singura si isterica.
Daca vrei sa te realizezi, sa ai o viata normala, o slujba buna, o familie, copilasii si restul, acum ar cam fii momentul sa schimbi asta, prin schimbarea totala a stilului prostesc in care traiesti.

Ai 17 ani si ai o viata inainte, o viata care ar putea sa fie frumoasa si fericita si asta depinde DOAR DE TINE!
Uite cum sta treaba, pune mana si invata la toate materiile, du-te la scoala si stai cu mana pe sus, ia note foarte mari si iti va creste moralul. Crescandu-ti moralul ajungi sa vezi partea plina a paharului.
Banuiesc ca esti o fata sanatoasa si desteapta, asa ca, scoala-ti fundul din scaunul ala, ca nu te ajuta cu nimic lenea si prosteala in care te afunzi si pune mana sa-ti schimbi lumea, de asta ai nevoie acum, ca sa ajungi maine fericita!

Imi pare rau daca mesajul meu ti se pare dur, dar nu am nici o intentie sa te mangai pe cap si sa-ti plang de mila, pentru ca nu te va ajuta cu nimic, dimpotriva!
Sutul in fund pe care ti-l dau acum, este ca sa te trezeasca la realitate azi, ca maine sa pui mana sa-ti schimbi lumea!
Daca nu te ajuta mintea nu ti-as fi scris, dar vad ca stii sa scrii si vad ca ai sanse sa te schimbi si sa schimbi totul in jurul tau, deci, scoala-ti fundul din scaun si fa ceva pentru tine azi, acum, in secunda asta!

| OldSoul a răspuns:

Per total si eu ma apropii de situatia ta, doar ca eu sunt putin mai norocos, am 2 prieteni cu care ma inteleg si nu sunt pe interes, problema e ca ei sunt in alt oras cam la 50km distanta si da ne vedem mai rar, dar asta e.
In rest, da si eu ma cam "plang" de viata mea, tot din cauza timpului liber si pentru ca exista un regret in mine pe plan sentimental, dar in rest, asta-i viata, ma bucur pentru ceea ce am.

| FaraNume1245 a răspuns:

Schimba prietenii. Stiu ca e mai usor sa stai si sa plangi decat sa faci ceva, dar daca ai vrea cu adevarat, ai schimba ceva.

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! big grin
Sfatul meu psihologic: big grin
-invinge orice forma de emotie negativa, de teama! big grin
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta, este in acest moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca: sad
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei: big grin
-fac ceea ce imi consoleaza binele. big grin
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. big grin
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. big grin
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. big grin
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. big grin
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. big grin
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. big grin
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. big grin
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. big grin
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin
Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin

| asdfq a răspuns:

E o criza a varstei. Tot ce ai putea face e sa iti umpli timpul cu lucrri care iti fac placere si asa probabil ai sa intalnesti si oameni noi. Odata ce iti vei tine mintea ocupata cu diverse activitati si cu oameni noi nu vei mai avea timp sa te gandesti la toate lucrurile negative. Astfel ai sa incepi incet incet sa te simti mai bine si mintea ta se va seta pe o viziune mai pozitiva. Trebuie doar sa iti incepi ziua pozitiv si totul o sa fie ok.

| FmK97 a răspuns:

La partea cu prietenii pot zice si eu sunt in aceeasi situatie. Adica mereu cand vreau sa ies pe afara sau ceva decat cu un prieten-2 ies ca restul ba nu vor, ba nu pot, scuze d-astea. Eu cred ca ar trebui sa iti cauti prieteni noi cu care sa iti petreci timpul si sa te faca sa iti aduci un zambet pe buze