| lulu15 a întrebat:

am o problema, de la un timp ma doare dintele stang din fata cand beau ceva rece sau cald.Am 16 ani si imi e frica sa nu cadalaughing. Voi credeti ca ar putea cadea sau s-ar putea rupe? Ajutor sunt cam ingrijorata sa nu imi cada dintele daca mananc ceva mai tare sau ceva de genu'. Stiu ca se poate rezolva cu dentistul dar mai intai vreau niste pareri.Ms

Răspuns Câştigător
| alina_4135 a răspuns:

Daca te doare la rece inseamna ca ai carie simpla, daca te doare la cald inseamna ca ai carie complicata. Sfatul meu este sa consulri cat mai repede un medic stomatolog si sa ii spui de ce iti este teama.Deasemenea,medicul v-a folosi anestezie locala sub forma de spray si nu vei simtii absolut nimic.Ai grija de dantura ta...este o carte de vizita!

5 răspunsuri:
| Rukhsandra a răspuns:

Eu zic sa te duci la dentist
si eu am avut probleme cu dintele din fata-aveam o carie si nu m-am dus sa o plombez si se facuse maricica si se mai si sparsese dintele asa ca n-am avut ce face si m-am dus la dentist si mi l-a facut mai frumos decat era inainte tongue
vezi ce faci dar mai bine e sa te duci la doctor
bafta kiss

| IsabelaIssa a răspuns:

Da e posibil sa se rupa daca este afectat de carie si poate e si negru. el se goleste pe dinauntru incet incet pana ramane o ghioaca si se va rupe. Mai ales daca e sensibil la cald si la rece e un semnal de alarma. Nu mai astepta, mergi la dentist pentru ca e pacat sa tii pierzi de la varsta asta. Spala-te pe dinti cat mai des. Bafta!

| Andraaa_1742 a răspuns:

Daca te doare la rece sau cald foloseste pasta de aia de dinti care fake reclama la tv pentru dinti sensibili happy

| bb_7189 a răspuns:

Incearca sensodyne, o pasta de dinti foarte eficienta pana sa mergi la dentist! dar stii ca la dentist te poate lamuri si te poate ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut asa la masea la contactul cu ceva rece sau ceva cald te doare o sa iti treaca curand in doua trei saptamani