| Gabitza321 a întrebat:

Buna am o problema foarte foarte grava.La inceputul anului profu m.a intrebat de unde vin Si m.a ridicat in picioare atunci m.am panicat fiind intre straini Si am Inteles sa ii spun de la Ce scoala.Asa ca I.am spus de la Ce scoala sunt (aceasta este din satul A)iar Eu locuiesc in alt sat.Asa le.am spus la toti profesorii ca sa nu ma fac de ras in fata colegilor straini.acum toti cred ca sunt din acel sat A.Dar Eu locuiesc in alt sat B

Ce sa fac dati.mi sfaturi va rog mulllt de toot
Dau funda rasp bun

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Problema lor ce au înțeles. Ce importanță are că locuiești în satul A sau B?
De ce să îți fie rușine? Peste tot sunt oameni și caractere. Nu ai greșit cu nimic dacă ai specificat numele localității unde ai absolvit școala generală. De fapt, chiar și întrebarea lui a fost puțin confuză. Putea să te întrebe în ce localitate/sat locuiești, iar atunci nu s-ar mai fi creat asemenea confuzii.
Dirigintele clasei o să vă solicite fiecăruia datele personale cu domiciliul stabil, numele părinților, profesia, copie după CI a unuia dintre părinți, telefon etc Sunt date confidențiale. Le scrieți pe un bilețel, nu le spuneți cu voce tare...
Să știi că până la urmă tot se va afla satul din care provii, fiindcă colegii vor vedea unde faci naveta. Ori, unul din elevi (vecini) te va cunoaște și nu va tăcea. Știi tu, gura lumii. Mai bine să afle de la tine... La urma urmei, ce îți pasă? Dacă și asta e o problemă gravă, tu nu ai întâlnit până acum probleme cu adevărat grave... ))

| Gabitza321 explică (pentru floresdemayo):

Îți mulțumesc mult pentru răspuns, m.a făcut să mă simt mai bine și m.a încurajat dar tot mi.e frica de ziua în care mă va întreba in fata tuturor colegilor de ce am spus că sunt din sat A când stau in sat B.O să mă panichez și nu o să știu ce să spun...app daca colegii o să râdă de mine ce sa fac

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuie sa dai nimanui detalii. De mintinut nu ai mintit si ce presupun ei, nu-i problema ta.

| minrest a răspuns:

Problema ta e ca nu esti sigur pe tine. Daca iti spune un coleg ca ai zis ca stai in A, dar adresa parintilor e in B, te uiti la el plictisit si ii spui ca B tine de A. Odata ce acolo e scoala, se poate spune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi ca pe vreun profesor il va roade atat de tare curiozitate, incat sa vada daca minti sau nu.
Stai linistit happy

| David_Vaduva_1998 a răspuns:

Stai calm na-i de ce sa te ingrijorezi daca ai prieteni la acea scoala nu te ingrijora nu e mare chestie daca cineva te intreaba vii din satul A spui am fost acum stau in satul b na-i de ce sa iti faci probleme