| andrabateman887 a întrebat:

As vrea sa va cer un sfat ^_^
Sunt o persoana timida.......foaaaarte timida.
Iar timiditatea asta ma distruge crying
Ce as putea sa fac ca sa nu mai fiu asa? happy

Răspuns Câştigător
| username1234521 a răspuns:

Hmm,pai de ce nu cauti lucruri, persoane care te ajuta sa ai incredere in tine.Persoane care te sprijina si te intelegi foarte bine, alaturi de care sa nu te simti incomod, peroane care sa aveti lucruri in comun sa va simtiti bine unul in prezenta celuilalt, daca ai asta o sa ai si incredere in tine, incredere sa faci si sa spui ce doresti.

6 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

Iei timiditatea, o dai de pamanc si o calci. Simplu.

| andrabateman887 explică (pentru FaraNume1245):

As vrea eu laughing)))

| FaraNume1245 a răspuns (pentru andrabateman887):

E mult mai usor decat pare.

| Teffan a răspuns:

Accepta-te.

| immaBeast a răspuns:

Ca sa rezolvi problema asta trebuie sa iti aduci aminte de unde a inceput.
La ce varsta, din ce motiv si asa mai departe.
Eu sunt foarte timid de cand m-am dus la gradinita, eram un copil foarte cuminte, tacut, avem doar 1 sau 2 prieteni cred, restul erau total invers, obraznici, rai etc.
Problema n-a fost doar aia, problema a fost ca toata chestia asta a continuat si din clasa a 1-a pana in clasa a -8 a.
Eu m-am inchis in mine de tot, de prin clasa a 5-a am inceput sa ma balbai, colegii nu ma placeau, se legau de mine, ma bateau etc.
In liceu tot asa timid si tacut am fost, nu se mai lua nimeni de mine, dar in 8 ani...mi s-a format deja " caracterul " daca pot spune asa.
Acum incep sa-mi revin, mai greu...dar imi revin pentru ca stiu de unde a inceput totul.
Nu zic ca din cauza asta esti si tu timda, eu doar ti-am dat exemplul meu ca sa intelegi.
De asta zic sa iti aduci aminte din ce cauza ai inceput sa fii asa si sa incerci sa treci peste, singura sau cu ajutorul unui psiholog.

| andrabateman887 explică (pentru immaBeast):

Si eu tot de la gradinita eram asa. Imi placea sa stau singura, fara sa ma deranjeze nimeni. Si de la chestia aia s-a ajuns aici...