| Angel977 a întrebat:

Azi m-a muscat un caine destul de tare.Si acum cateva zile acelasi caine la zgariat cu dintii pe un prieten de-al meu.El a zis ca nu merge sa isi faca antitetanosul ca nu are rost.Pe mine m-a muscat mai tare si nu stiu ce sa fac.Sa imi fac antitetanosul sau nu? e obligatoriu? Si cate zile trebuie sa il fac?

Răspuns Câştigător
| GoguSteriade a răspuns:

Tu iti faci antitetanos si cainelui ii frangi gatul, amandoua cat mai repede posibil.

3 răspunsuri:
| sebysebyca a răspuns:

Eu cred ca nu are rost sa faci.dar daca vezi ca iti vine sa latri, sau prietenul tau la tine sau cand te pisi, ridici ridici un picior in sus, sa nu te sperii.nu ai de ce!

| Reiko a răspuns:

Nu stiu daca trebuie sa-l faci eu as zice ca da dar daca te-a muscat un caine trebuie sa faci antirabic neaparat ca sa nu iei turbare si sa mori. Du-te neaparat la doctor, la fel si prietenul tau sa vedeti ce trebuie sa va faca antitetanus, antirabic, de la greseli din astea oamenii pot sa moara. Ducetiva imediat la doctor si aveti grija de sanatatea voastra. Antitetanusul se face la muscaturi, zgarieturi si taieturi. Antirabicul se face cand esti muscat ca sa nu iei turbare si ambele (si antirabicul si antitetanusul) se fac in termen de 24 sau 48 de ore nu mai stiu sigur concluzia este ca trebuie neaparat sa mergeti sa le faceti. Am citit recent pe internet ca 13 milioane de oameni mor anual din cauza bolilor transmise prin zgarieturi, taieturi, muscaturi etc. Nu vreau sa va sperii sau altceva dar sunt probleme serioase la care nu trebuie sa stai indiferent.

| IceTy a răspuns:

Eu sa zic sa ti-l facihappy Pentru mai multe detalii vb cu doctorul ca de aia il ailaughingnu doar pentru motivarile absentelorbig grin

Good Luckbig grin